Materiał Partnera

Jak powstają schody betonowe?

Jak powstają schody betonowe?

Schody są nieodłącznym elementem każdego budynku piętrowego. W związku z tym już podczas projektowania domu powinniśmy pomyśleć nad tym jakie schody chcemy mieć w swoim nowym miejscu zamieszkania. W dzisiejszych czasach do wyboru mamy wiele możliwości. Możemy zdecydować się zarówno na schody samonośne, jak i na beton. Wszystko zależy od naszych upodobań i możliwości.

Jak powstają schody betonowe?

Decydując się na schody betonowe powinniśmy zadbać o to, aby zostały one wykonane starannie, ponieważ w późniejszym czasie bardzo trudno będzie je zmienić. Na początku trzeba zadbać o szalowanie schodów. Szalunki w większości przypadków wykonane są z drewnianych desek, które układane są od góry ku dołowi, a także wzdłuż biegów. Nie należy również zapomnieć o odpowiednim zbrojeniu schodów, którego ułożenie uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju konstrukcji. Zbrojenie układa się na podkładkach dystansowych, po tym jak zostanie zamocowany szalunek. Następnie zbrojenie to łączy się ze zbrojeniem fundamentu schodów.

Kolejnym krokiem tworzenia schodów betonowych jest zalewanie ich betonem. Wylewanie schodów rozpoczyna się od dołu, a kończy na górze. Po pewnym czasie, gdy beton będzie lekko związany, należy zatrzeć na gładko wierzch stopni. Schody betonowe zazwyczaj nadają się do użytkowania już po 2-3 dniach od wylania betonu, jednakże deskowania zdejmowane jest po około miesiącu.

Zalety schodów na beton

Schody na beton cechują się największą solidnością i wytrzymałością. Dzięki temu, że posiadają one własne fundamenty, możemy mieć pewność, że będą one służyły nam przez wiele lat. Wpływ na to ma również brak zagrożeń ze strony czynników destrukcyjnych. Zaletę stanowi również to, że będzie można z nich skorzystać już podczas prac wykończeniowych w naszym domu. Jest to możliwe dzięki temu, że schody betonowe wykonuje się na początkowym etapie stawiania domu. Jednakże to wiąże się z tym, iż już na samym początku prac związanych z budową domu, musimy zdecydować się na to, jakie schody chcemy mieć.

Kolejnym pozytywem związanym z budową schodów betonowych jest możliwość wykonania ich w dowolnym kształcie. Firmy oferujące usługi w tej branży, np. Schody Dawid, wykonują schody na beton:

  • jednobiegowe,
  • dwubiegowe,
  • zabiegowe,
  • kręte,
  • wachlarzowe.

Istotną rzeczą jest także dowolność wykończenia schodów betonowych. Mogą one być wykończone  płytkami kamiennymi lub gresowymi, wykładzinami, a nawet drewnem. Poza tym taki rodzaj schodów, dzięki swojej masie, doskonale tłumią kroki, a ponadto w przeciwieństwie do schodów drewnianych nie skrzypią. Ostatnią zaletą schodów na beton jest ich ognioodporność. Ta cecha przydaje się w szczególności w niebezpiecznych sytuacjach, ponieważ schody mogą wówczas stanowić jedyną drogę ewakuacji.

Opracowanie:
Wierzchowisko, Parkowa 1/3
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz