Artykuł sponsorowany

Jak powstają pręty łuszczone?

Jak powstają pręty łuszczone?

Produkcja wyrobów ze stali jest skomplikowanym procesem, wymagającym wiedzy, technik i odpowiednich narzędzi. Niemożliwe jest wyprodukowanie gładkich prętów bez wad pochodzenia hutniczego, a pręty ze skazami często są bezużyteczne. Aby uzyskać gotowy półprodukt przystosowany do dalszej produkcji, należy zastosować technikę łuszczenia. Na czym ona polega? O tym poniżej!

Jak powstają pręty łuszczone?

Pręt stalowy jest wyrobem hutniczym o wysokiej sztywności. Pręty produkowane są według ściśle określonych norm, jednak praktycznie niemożliwym jest wyprodukowanie idealnie gładkich prętów, które mogą być dalej użyte do produkcji wkrętów czy śrub. Rozwiązaniem jest proces łuszczenia, polegający na obróbce z użyciem specjalistycznej głowicy z ostrzami. Jest to powszechnie stosowany proces nie tylko do prętów, ale również do innych półproduktów posiadających wady produkcyjne.

Łuszczenie umożliwia usunięcie wad i skaz, które mogłyby uniemożliwić późniejsze wykorzystanie prętów. Jest to proces bardzo pożądany w przypadku prętów wykorzystywanych np. do części bram i ogrodzeń, gdzie gładka powierzchnia jest wymagana. Pręty łuszczone wykonywane są zwykle z prętów walcowanych, a łuszczenia dokonuje się na specjalnej obrabiarce – łuszczarce. Wirująca głowica z ostrzami z węglików pozwala usunąć wierzchnią warstwę prętów z wadami hutniczymi, zalegającymi zazwyczaj na niewielkich głębokościach. Po dokonaniu łuszczenia otrzymujemy produkt o dużej dokładności średnicy i gładkiej powierzchni. Warto podkreślić, że łuszczenie w żaden sposób nie wpływa na własności mechaniczne, więc wyrób po łuszczeniu posiada te same właściwości, co materiał pierwotny.

Ponieważ do łuszczenia niezbędny jest odpowiedni sprzęt, takim rodzajem obróbki prętów zajmują się profesjonalne firmy, takie jak, chociażby Steel Trans. Specjalistyczny sprzęt umożliwia wykonywanie wysokiej jakości stalowych prętów łuszczonych do długości 8000 milimetrów. Kontrola jakości pozwala zagwarantować 4 klasę jakości powierzchni pod kątem wad powierzchniowych prętów. Pręty łuszczone produkowane przez STEEL TRANS są okrągłe w gamie 180 gatunków na indywidualne zamówienie. Poza profesjonalnym wykonaniem łuszczenia prętów można również zamówić transport produktów w wybrane miejsce.

 Pręty łuszczone – jakimi cechami się odznaczają?

Jak wspomnieliśmy powyżej, proces łuszczenia umożliwia pozbycie się najbardziej widocznych wad i skaz hutniczych z powierzchni prętów, co umożliwia ich dalsze wykorzystanie w produkcji. Pręty łuszczone posiadają gładką powierzchnię – bez powierzchniowych pęknięć spowodowanych walcowaniem czy kuciem na gorąco, deformacji czy utlenionych skorup. Charakteryzuje je również doskonała funkcja ochronna krawędzi tnącej przed odpryskami czy mikropęknięciami. Mają one także wysoką wytrzymałość, odporność na ciepło, zużycie, temperaturę i chemikalia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz