Artykuł sponsorowany

Jak powstają mrożone tusze i filety rybne? - Metody mrożenia ryb

Jak powstają mrożone tusze i filety rybne? - Metody mrożenia ryb

Mrożone tusze i filety rybne powstają podczas procesów szybkiego i głębokiego mrożenia. Technologia ta gwarantuje znikomą utratę właściwości odżywczych ryb. Po zamrożeniu, filety i tusze rybne są szczelnie pakowane i dzięki temu nie tracą swojego naturalnego kolorytu oraz walorów smakowych. Mrożenie ryb znacznie ułatwia transport tusz i filetów na długich dystansach morskich. Jakie są techniki mrożenia ryb?

Techniki mrożenia ryb

Firmy, które na co dzień zajmują się dostawą ryb oraz zakłady przetwórcze od wielu lat stosują nowoczesne i skuteczne programy szybkiego zamrażania większych partii tego surowca – system szokowy. Dziś znaczna większość statków jest wyposażona w urządzenia, które umożliwiają mrożenie tą techniką. Czas wszystkich czynności związanych z mrożeniem zamyka się w granicach 12 – 24 godzin. Działanie takie jest absolutnie niezbędne w przypadku handlu rybami mrożonymi bezpośrednio na statku. Połowy w Ameryce lub na Dalekim Wschodzie muszą gwarantować możliwość zamrożenia ryb już na statku, aby zachować ich wszystkie walory.

Mrożenie filetów i tusz rybnych obecnie przebiega w trzech podstawowych metodach:

– mrożenie bezpośrednie na morzu – seafrozen gwarantuje zachowanie najlepszej jakości i smaku surowca,

–mrożenie na lądzie (bezpośrednio po wyłowieniu „single frozen”) – całe ryby ulegają łowieniu, a następnie trzymane są w ładowniach statku w przechłodzonej wodzie. Po powrocie statku do portu odbywa się produkcja i mrożenie towaru. Jakość zależy od tego, jak szybko surowiec dotrze do fabryki – im szybciej, tym lepsza jakość produktu.

– mrożenie „doublefrozen” – określenie to mówi o tym, że towar złowiony na morzu (najczęściej w celu pozyskania ikry) został następnie na statku zamrożony (zazwyczaj w bloku), aby proces był jak najtańszy – jest to towar seafrozen. Następnie surowiec dociera do fabryki na lądzie, gdzie jest rozmrażany i poddawany obróbce w zależności od tego, jaki produkt chce się uzyskać. Zazwyczaj są to filety lub porcje. W końcowej fazie obróbki produkt mrozi się ponownie. Z tego względu technika doublefrozen powoduje duże straty jakości – 18% soku komórkowego jest bezpowrotnie tracone.

Dlaczego proces mrożenia ryb to dobre rozwiązanie?

Mrożenie ryb gwarantuje ich długą świeżość i trwałość. W zależności od gatunku, mrożone ryby mogą nadawać się do spożycia nawet przez 2 lata. Standardowo jednak termin przydatności wynosi 24 miesiące od daty zamrożenia. Warto przy tym pamiętać, że dla produktów doublefrozen czas 24 miesięcy liczony jest od daty pierwszego zamrożenia towaru na morzu. Proces odpowiedniego zamrożenia ryb powala na zachowanie wartości odżywczych oraz walorów smakowych.

Jak mówi pracownik firmy Lux Fish będącej dostawcą mrożonych rybAby zamrożone ryby nie straciły swoich walorów smakowych oraz odżywczych, należy pamiętać o ich odpowiednim rozmrożeniu. Nie należy absolutnie przyspieszać naturalnego procesu odmrażania. Nieprawidłowe sposoby mogą spowodować, że ryba rozpadnie się w trakcie smażenia. Poleca się umieszczenie zamrożonej ryby na talerzu i wstawienie go do lodówki aż do czasu rozmarznięcia.


Decydując się na zakup mrożonych ryb, należy wybierać jedynie sprawdzonych dostawców. Importerzy wykorzystujący odpowiednie techniki mrożenia to gwarancja wysokiej jakości produktu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz