Materiał Partnera

Jak powstają kartony?

Jak powstają kartony?

Opakowania z kartonu możemy spotkać tak naprawdę wszędzie. Przenosimy w nich nasze rzeczy podczas przeprowadzki, otrzymujemy w nich przesyłki ze sklepów internetowych, pakujemy do nich zalegające na półkach przedmioty. Jesteśmy do nich po prostu przyzwyczajeni, ponieważ odnajdują zastosowanie w tak naprawdę każdej branży. Jak powstają? Dowiedz się.

Podstawa

Klasyczne kartony powstają z tekstury, czyli najgrubszego materiału papierniczego. Tektura z kolei powstaje m.in. z makulatury i grubszego ścieru drzewnego. Po dokonaniu odpowiedniej obróbki termicznej oraz chemicznej, otrzymujemy pojedynczą warstwę papierniczą, która będzie podstawą do dalszej pracy. Gdy uda się skleić kilka z nich, powstaje tektura, która może mieć od 2 do nawet 7 warstw, a im jest ich więcej, tym tektura będzie sztywniejsza i bardziej odporna na różnego rodzaju zniekształcenia. Przygotowana tektura trafia na wykrojnik, czyli specjalne narzędzie do cięcia. Należy pamiętać o tym, że dany wykrojnik przygotowuje tylko jeden rodzaj kartonu. Wykrojnik jest inwestycją jednorazową, a liczba wyciętych dzięki niemu kartonów oscyluje w granicach nawet kilkuset tysięcy sztuk. Koszt tego typu narzędzie zależy od długości noży.

Wykończenie

Jeśli mowa o kartonów które przeznaczone są jedynie do magazynowania, ich produkcja tak naprawdę kończy się na wyżej opisanym etapie. Jeżeli opakowania mają charakter komercyjny, wielu producentów decyduje się na niestandardowe projekty, a także wykonanie personalizowanych nadruków. Bardzo popularną praktyką jest także kaszerowanie, które polega na oklejaniu powierzchni kartonu cienkim, estetycznym i przyjemnym w dotyku papierem, na którym możemy także umieścić nadruk. Tak estetyczne opakowania przyciągają wzrok klientów, a także cechują się zwiększoną wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Jak można się domyślić, ostatnim już etapem jest złożenie kartonu. Zazwyczaj odbywa się to na specjalnych maszynach, jednakże w mniejszych zakładach produkcyjnych opakowania nadal składają pracownicy. Przygotowane kartony mogą zacząć już swoją wędrówkę do odbiorcy. Proces produkcyjny kartonowych opakowań dla większości konsumentów może wydawać się skomplikowany, jednak wcale tak nie jest. To dzięki odpowiedniemu materiałowi, projektowi  a także wykrojnikowi powstaje trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Kartonex sp. z o.o., której specjalizacją jest produkcja kartonów.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Piękna 13
tel. 52 373 42 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz