Materiał Partnera

Jak powinny zostać przeprowadzone prace wykończeniowe?

Jak powinny zostać przeprowadzone prace wykończeniowe?

Dla każdego, kto decyduje się na budowę własnego domu, końcowe etapy pracy nad nim są ogromnie emocjonujące, ale także stresujące. Stanowią one złożone wyzwanie techniczne oraz logistyczne, które wymaga wiedzy specjalistów z różnego zakresu. Odpowiedni plan realizacji prac wykończeniowych pozwala zminimalizować koszty, zaoszczędzić czas i uniknąć stresu. Pozwala także na ustalenie kolejności prac poszczególnych ekip.

Etapy prac wykończeniowych

Często można się spotkać z definicją prac wykończeniowych, która obejmuje założenie podstawowych instalacji, tj. wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej oraz otworów wentylacyjnych. Pracownik firmy Dolbud podkreśla, że jest to najbardziej wymagający i złożony etap prac i wykonuje się je w domu, który znajduje się w stanie surowym.

Kolejnym etapem musi być przygotowanie posadzek oraz tynkowanie budynku. Metoda ich wykonania jest zależna od tego, czy domownicy chcą posiadać ogrzewanie podłogowe lub płytki ceramiczne. W pierwszym wypadku należy zrobić wylewki samopoziomujące. Nie będą one konieczne w wypadku zastosowania płytek ceramicznych. Po podłogach przychodzi czas na narożniki okienne i drzwiowe oraz tynkowanie budynku od wewnątrz. Najpierw wytynkowane powinny zostać sufity, a potem ściany.

Kosmetyczne elementy prac wykończeniowych

Kolejnym etapem jest szpachlowanie oraz szlifowanie powierzchni, tak, aby były one gładkie na potrzebę malowania ścian. Nie są to prace konieczne w pomieszczeniach, gdzie na ścianach planujemy układać kafelki. Ściany należy także wygruntować, żeby zapobiec ich odparzaniu i wzmocnić podłoże. Następnie możemy przejść do ich malowania oraz osadzenia parapetów. Do prac kosmetycznych kończących remont mieszkania lub prac wykończeniowych należy montaż wyłączników, ale też tapetowanie ścian.

Specjaliści z firmy Dolbud wskazują jednak na to, że w zależności od rodzaju wykonywanych usług budowlanych, kolejność prac można zmieniać. Dotyczy to np. montażu podwieszanego sufitu, który nie wymaga wcześniejszego szpachlowania. Podobnie sytuacja wygląda w wypadku instalacji okien oraz drzwi, mogą one zostać zamontowane natychmiast po otynkowaniu lub dopiero po przeprowadzeniu prac glazurniczych. Pokazuje to, jak rozległej wiedzy, ale też elastyczności wymaga prowadzenie prac wykończeniowych.

Opracowanie:
Żywiec, Kocurowska 98
tel. 507 506 726
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz