Materiał Partnera

Jak powinny wyglądać idealnie dostosowane meble szkolne, aby nie powodowały wad postawy?

Jak powinny wyglądać idealnie dostosowane meble szkolne, aby nie powodowały wad postawy?

Wielu uczniów zarówno młodszych, jak i starszych klas skarży się na bóle kręgosłupa. W większości z nich po czasie stwierdza się wady postawy, takie jak kifoza, lordoza lub skolioza. I choć rodzice często obwiniają ciężkie tornistry, duży wpływ na prawidłową postawę ciała mają również szkolne meble, z których dziecko na co dzień korzysta. Jakie powinny być ławki, krzesła i inne elementy wyposażenia, aby były wygodne?

Krzesła i stoły – jakie powinny być?

Zarówno krzesła, jak i stoły powinny być dostosowane do wzrostu ucznia. Jak wiadomo, dzieci rosną w różnym tempie, dlatego warto, aby w każdej klasie występowały zarówno większe, jak i mniejsze egzemplarze. Niższe sztuki najlepiej ustawić w pierwszym rzędzie i posadzić w nich osoby o mniejszym wzroście. Ważna jest również powierzchnia stołów, gdyż każdy uczeń powinien mieć odpowiednią dla siebie ilość przestrzeni. Ogólnie przyjęło się, że na jedną osobę przypada około 60 centymetrów długości blatu.

Stołówka i biblioteka

Ważne jest również zapewnienie dzieciom komfortu podczas posiłku oraz w bibliotece szkolnej. Stoliki i krzesła w stołówce powinny być optymalnej wysokość, zwłaszcza w szkołach podstawowych, gdzie różnica wzrostu między pierwszą a ostatnią klasą jest bardzo duża. Niemożliwe jest jednak, aby regały w bibliotece były na tyle niskie, aby książki mogło dosięgać każde dziecko. W takim wypadku warto dokupić kilka stabilnych i bezpiecznych stołków. Wszystkie meble szkolne można znaleźć na stronie profesjonalnego producenta www.somebmeble.pl.

Miękkie czy twarde?

Coraz częściej na rynku pojawiają się szkolne krzesła z miękkim obiciem, które mają zagwarantować jeszcze większy komfort siedzenia. Należy jednak pamiętać, że to nie miękkość krzesła decyduje o jego wygodzie, a wyprofilowanie oparcia oraz siedziska. Oparcie krzesła powinno być lekko wygięte, dopasowane do pleców i odchylone na tyle, by umożliwiać siedzenie z zachowaniem prawidłowej postawy. Można zastosować elementy tapicerki, ale nie powinna być ona zbyt miękka i „zapadająca się”.

Przydatne dodatkowe meble

Choć nie wszystkie szkoły decydują się na taki krok, bardzo użyteczne są szafki. Można je ustawić na tyłach każdej klasy, aby umożliwić uczniom przechowywanie rzeczy na czas lekcji, a także w szatniach lub wzdłuż korytarzy. Dzięki nim dzieci nie muszą dźwigać ciężkich tornistrów podczas przerw lub zmieniania sali lekcyjnej, co dodatkowo chroni kręgosłup i prawidłową postawę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz