Artykuł sponsorowany

Jak powinno się układać nawierzchnię z kostki brukowej?

Jak powinno się układać nawierzchnię z kostki brukowej?

Usługi brukarskie cieszą się zainteresowaniem. Prawdziwi fachowcy zdobywają kolejne zlecenia, a pracy nie brakuje. Kostka brukowa jest wdzięcznym materiałem, który jednak nie jest prosty do położenia. Zdobyte latami doświadczenie w pracy pozwala wykonywać najtrudniejsze zlecenia na budowę parkingów, podjazdów, placów, dróg czy ścieżek dla pieszych. Niezależnie czy ma się do czynienia z klientem indywidualnym, czy przedsiębiorstwem praca w branży jest, tylko trzeba wykazać się umiejętnościami.

Kolejność wykonywania prac budowlanych przy układaniu kostki brukowej

Prawidłowo wykonane prace z kostką brukową wyglądają następująco:

  • Po pierwsze ustalamy poziom, na którym ma zostać położona nawierzchnia z kostki.
  • Następnie wyrównujemy powierzchnię pod kostkę.
  • Wykonujemy spadki i linie odwadniające nawierzchnię.
  • Ubijamy i wyrównujemy wykop.
  • Rozpoczynamy budowę podbudowy z piasku lub kruszywa.
  • Wykonujemy obramowanie z wybranego typu krawężników.

Wykonujemy podsypkę z odsiewek kamiennych, zaczynamy  prace z kostką brukową.

Przy pomocy piasku fugujemy nawierzchnię. I wykonujemy zagęszczenie nawierzchni.

Tak wykonane prace świadczą o profesjonalnym podejściu firmy brukarskiej. To od jej zasobów, umiejętności fachowców oraz wyposażenia zależy jakość wykonania budowli. Warto wypytać przedstawiciela firmy o etapy prac z kostką brukową, zanim dojdzie do podpisania umowy na wykonawstwo. Tylko specjaliści będą w stanie dokładnie odtworzyć kolejne etapy prowadzenia robót z kostką. Na laików nie warto stawiać.

Znaczenie prac przygotowawczych wśród kolejnych etapów budowy z kostki brukowej

Jak już zdążyliśmy zauważyć, koniecznych do wykonania prac przed przystąpieniem do położenia samej kostki brukowej jest sporo. Naszym zadaniem jest prawidłowe przeprowadzenie każdego etapu tak, by móc cieszyć się z końcowych efektów dobrze wykonanej pracy, a nie zastanawiać jak ukryć niedociągnięcia i błędy w wykonawstwie.

Prawidłowo więc zaczynamy od prac przygotowawczych. Według specjalistów z Dębowski Zakład usług budowlanych sp.j. wpierw wyliczamy powierzchnię kostki niezbędnej do wykonania prac oraz ustalamy wielkość zapasów. Później wykonujemy prace tak, by dostosować teren do wymogów stawianych przy tego typu budowie. Oczyszczamy teren, usuwamy starą nawierzchnię, wykonujemy spadki, linie odwadniające, ubijamy i wyrównujemy wykop. Inaczej przygotowujemy się do położenia kostki pod użytkowanie przez pojazdy mechaniczne, a inaczej do jej wykorzystania jako alejki pieszej przy domach jednorodzinnych. Większe powierzchnie zagospodarowujemy większymi elementami, natomiast do budowy mniejszych wykorzystujemy małe elementy kostki brukowej. Podobnie traktujemy wykonanie kostki pod wielkie ciężary, gdy kładziemy kostkę grubszą i mniejsze, gdy możemy skorzystać z chudszych.

Kolejne etapy prac

Po odpowiednim dobraniu kostki do parametrów jej pracy oraz wykonaniu pracy przygotowawczych należy zabrać się za wytyczenie wzoru z kostki brukowej, według którego będzie ona układana. Gdy te prace mamy już za sobą jesteśmy winni dokonać zamówienia materiału niezbędnego do wykonania naszej pracy. Wzory układania kostki powinny zostać przynajmniej skonsultowanie z fachowcem, projektantem, który doskonale zna się nie tylko na wzornictwie, ale i materiale, z którego powstają takie projekty. Mając już gotowy wzór i wykonane prace przygotowawcze jesteśmy w stanie zacząć kłaść obramowanie i samą kostkę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz