Artykuł sponsorowany

Jak powinno przebiegać skuteczne woskowanie auta?

Jak powinno przebiegać skuteczne woskowanie auta?

Chcąc cieszyć się lśniącą pokrywą lakieru, odporną na zabrudzenia, procesy oksydacji (utleniania i blaknięcia) oraz korozji lakieru warto poddawać nadwozie regularnej konserwacji. Kontakt lakieru z wodą, deszczem, zimą z błotem pośniegowym, solą drogową nie wpływa dobrze na powłokę lakieru naszych aut. Jeśli do tego dołożymy nieumiejętne jego mycie z użyciem przypadkowych środków chemicznych łatwo możemy zniszczyć blask powłoki lakierowej.

Chcąc zabezpieczyć lakier w aucie przed blaknięciem, odpryskami czy korozją dobrze jest minimum raz w roku, przed sezonem jesienno –zimowym poddać auto gruntownemu woskowaniu i polerowaniu lakieru.

W jakim celu i jak często należy woskować auto?

Woskowanie auta, jest zabiegiem kosmetycznym, która powinna być regularnie wykonywana na każdej powierzchni lakierniczej. Zaleca się, aby powtarzać ją, co około 6-9 miesięcy, w szczególności przed zimą. Woskowanie ma na celu zabezpieczenie powłoki lakierniczej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, czyli:

  • Chroni lakier przed zanieczyszczeniami, wilgocią, drobnymi uszkodzeniami,

  • Chroni przed promieniowaniem UV,

  • Pozwala znacząco przedłużyć żywotność lakieru,

  • Ogranicza konieczność częstego mycia samochodu.

W wyniku woskowania nadwozia tworzy się hydrofobowa powłoka odpychająca wilgoć, kwaśne deszcze, błoto i wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu auto wymaga rzadziej mycia, a sam lakier nie podlega szybkim procesom korozji czy utleniania, prowadzącego do łuszczenia się i matowienia lakieru.

O czym trzeba pamiętać podczas woskowania auta?

Przede wszystkim warto oddać auto w ręce specjalistów. W firmie Mjs Myjnia Ręczna Autodetailing Jacek Smolorz, zlecając woskowanie auta, masz gwarancję, że wosk zostanie odpowiednio nałożony, bez ryzyka zarysowania karoserii, co jest częstym przypadkiem gdy czynność tę wykonują niedoświadczone osoby.

Podstawą poprawnego woskowania lakieru jest wcześniejsze dokładne umycie auta z wszelkich zanieczyszczeń, drobinek kurzu. Dobrze jest w tym celu oczyścić auto przy pomocy specjalnej glinki absorbującej nawet najmniejsze drobinki kurzu. Używa się jej po myciu szamponem.

Przed nałożeniem warstwy wosku należy pamiętać o odtłuszczeniu powierzchni przy użyciu np. alkoholu izopropylowego (IPA). Warto pamiętać, że w przypadku woskowania nadwozia najniebezpieczniejszy jest pośpiech. Trwałość wosku może zostać znacznie osłabiona poprzez nakładanie wosku w nieodpowiednich warunkach. Zaleca się woskowanie w miejscu zacienionym, zadaszonym o temperaturze powietrza nie większej niż 20 C (ułatwia to polerowanie). Po nałożeniu dwóch warstw wosku należy wypolerować wosk przy użyciu mikrofibry. Aby efekt ochronny wosku utrzymał się jak najdłużej, trzeba pozwolić związać się warstwom wosku z lakierem. Utwardzanie wosku zespolenie się go z lakierem trwa około 24H, w tym czasie unikamy mycia auta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz