Materiał Partnera

Jak powinna wyglądać budowa instalacji gazowej?

Jak powinna wyglądać budowa instalacji gazowej?

Budowa każdej wewnętrznej instalacji gazowej powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy korzystać będą z wysokiej jakości materiałów i wykonają swoje obowiązki z należytą dokładnością. Od poprawności wykonania instalacji gazowej, zależy przecież bezpieczeństwo mieszkańców. Instalacja gazowa to jedyna instalacja, która wymaga pozwolenia na budowę. Jak powinien przebiegać jej montaż?

Projekt instalacji gazowej

Budowa instalacji gazowej nie może odbyć się bez dokładnego projektu, który będzie uwzględniał jej przebieg. Plan instalacji gazowej musi zostać wykonany przez doświadczonego inżyniera, który weźmie pod uwagę takie czynniki jak ukształtowanie terenu działki, jej wielkość oraz architekturę budynku, do którego ma zostać poprowadzony gaz.  Projekt musi być dobrze przemyślany, co zapewni optymalizację kosztów jego realizacji. Jak podkreśla specjalista z firmy Gazownictwo – wewnętrzna instalacja gazowa musi zostać wykonana z atestowanych i certyfikowanych materiałów, ponieważ tylko wtedy pozostanie  szczelna na długie lata.

Budowa instalacji gazowej

Na samym początku inwestor musi mieć dostęp do skrzynki gazowej, którą dostarcza Polska Spółka Gazownictwa. Skrzynka wyposażona jest w rurę gazową, którą instaluje się w ziemi. Musi być ona poprowadzona zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem. Ważna jest także głębokość osadzenia rury w gruncie. Powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Około 20-30cm nad rurą, należy umieścić taśmę ostrzegawczą. W następnym etapie dokonuje się połączenia rury gazowej i ziemnej instalacji wewnętrznej. Wymaga to dużej precyzji, dokładności i zachowania czystości w miejscu łączenia. Tylko tak uda się uzyskać pełną szczelność. Do połączenia obu odcinków używa się zgrzewarki. Urządzenie to powinno być kalibrowane każdego roku, a inwestor ma prawo zarządzać od wykonawcy dowodu kalibracji. Newralgicznym punktem budowy instalacji gazowej jest podprowadzenie jej pod budynek. Podczas tego etapu dochodzi do przejścia rury plastikowej w rurę stalową. Rury wewnątrz budynku nie mogą przebiegać przez pomieszczenia mieszkalne, takie jak salon czy sypialnia, chyba że przewody wykonane są z miedzi. Kolejnym krokiem jest podłączenie gazu do pieca centralnego ogrzewania. Odpowiedzialny jest za to wykonawca, gdyż tylko w ten sposób można wykonać miarodajną próbę szczelności. Przed kotłem powinien zostać zainstalowany filtr gazowy. Jego brak powoduje często utratę gwarancji na piec. Trzeba pamiętać, że tylko sprawdzoną instalację gazową można uznać za szczelną. Zanim specjaliści zainstalują licznik gazu, szczelność instalacji musi zostać sprawdzona powtórnie. Poprawna i dokładna budowa wewnętrznej instalacji gazowej to gwarancja bezpieczeństwa dla domowników.

Opracowanie:
Dziekanów Nowy, Kolejowa 372C
tel. 782 722 722
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz