Artykuł sponsorowany

Jak powinna przebiegać prawidłowa uprawa kukurydzy?

Jak powinna przebiegać prawidłowa uprawa kukurydzy?

Kukurydza należy do najważniejszych roślin uprawnych w Polsce, Każdego roku jej uprawy obejmują ponad milion hektarów użytków rolnych. O zadowalających wynikach produkcji decyduje zapewnienie kukurydzy odpowiednich warunków w zakresie stanowiska, temperatury, nawożenia oraz wody. Na klimat i pogodę mamy niewielki wpływ, należy zatem szczególną uwagę poświęcić pozostałym czynnikom.

Kiedy przeprowadzać siew?

Istotnym czynnikiem w uprawie kukurydzy jest przygotowanie stanowiska przed siewem. Kukurydza zaliczana jest do roślin tolerujących lekko kwaśny odczyn gleby, do tego dobrze reaguje na nawożenie fosforem, ale słabo na nawożenie potasem. Może przy tym być uprawiana do wysokiego plonu kiszonki lub dużych plonów ziarna. Należy zadbać o to, by gleba przeznaczona pod uprawę kukurydzy cechowała się uregulowanym odczynem mieszczącym się w zakresie pH od 5,5 do 6,5. Wapnowanie pozwoli zmniejszyć ilość toksycznego glinu w glebie oraz zwiększy ilość przyswajalnego fosforu. Powinno ono być przeprowadzane w okresie od zbioru zbóż do zimy – po zbiorze przedplonu, pod podorywkę czy jesienią pod orkę zimową.

Na plon oraz jego parametry wpływa jeden z głównych elementów uprawy, jakim jest siew. Możemy przeprowadzić go samodzielnie, jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt, coraz częściej jednak rolnicy decydują się na skorzystanie z usług rolniczych, które w tym zakresie oferuje między innymi firma Agri-tom. Terminowy i prawidłowy siew kukurydzy jest gwarancją:

  • optymalnych warunków do kiełkowania i wschodów roślin,
  • odpowiedniego czasu na wzrost i rozwój,
  • większej odporności kukurydzy na szkodniki i choroby,
  • lepszego konkurowania z chwastami.

Optymalnym terminem siewu dla południowo-wschodniego i południowo-zachodniego rejonu kraju będzie okres między 20 a 30 kwietnia. Dla pozostałej części Polski najlepszym momentem będzie przełom miesięcy, od 25 kwietnia do 5 maja. Temperatura gleby powinna mieć około 6-8 stopni Celsjusza na głębokości 6-8 centymetrów.

Jak należy chronić uprawy?

Uprawa roślin, w tym także kukurydzy, wymaga przeprowadzania odpowiednich zabiegów, które zapewnić mają zadowalający plon. Niezwykle ważne jest tu nawożenie dostosowane do potrzeb pokarmowych w krytycznym momencie rozwoju, jakim jest okres przestawiania odżywiania się rośliny z ziarniaka na młody system korzeniowy. Kukurydzy na tym etapie należy zapewnić azot, fosfor oraz cynk, a także właściwe pH gleby. Skutecznym rozwiązaniem w zakresie ochrony kukurydzy przed stresem będzie natomiast zastosowanie preparatów wzmacniających i wspomagających procesy życiowe. Ponadto istotne jest też nawożenie mikroelementami – tu najważniejszym jest cynk – wykonywane przy użyciu podsiewacza do nawozu granulowanego.

Zagrożeniem dla kukurydzy mogą być chwasty, między innymi bylica pospolita, komosa biała czy perz właściwy. Walczyć z nimi należy przede wszystkim podczas podorywki; ta niszczy rosnące chwasty, pobudza nasiona do kiełkowania, a także ogranicza straty wilgoci w glebie. Wśród metod ochrony roślin możemy wymienić ponadto metodę agrotechniczną, która obejmuje:

  • zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne,
  • prawidłowy płodozmian,
  • dbałość o strukturę i zasób składników mineralnych,
  • dbałość o kwasowość gleby,
  • zdrowy materiał siewny,
  • właściwy termin siewu kukurydzy,
  • odpowiedni dobór stanowiska.

Przy zachowaniu powyższych zasad, a także odpowiednim postępowaniu przy zbiorach, możemy zapewnić sobie plon zadowalający zarówno pod względem ilości, jak i jakości. W zakresie zbiorów uprawa agrotechniczna wiązać się będzie z niskim koszeniem kukurydzy, rozdrobnieniem słomy oraz głębokim przyoraniem resztek pożniwnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz