Artykuł sponsorowany

Jak powinna przebiegać hydroizolacja balkonu?

Jak powinna przebiegać hydroizolacja balkonu?

Balkon oraz taras to części mieszkania, które wychodzą poza obrys budynku. W związku z tym muszą być one chronione przed zmiennymi czynnikami pogodowymi, począwszy od wilgoci, ale także temperatury, która kumuluje się w okolicach posadzki. Hydroizolację zakłada się, kiedy balkon znajduje się w stanie surowym, czyli jeszcze przed montażem płytek, dlatego należy wybrać środek, który będzie odpowiednio przylegał do betonu.

Ochrona przed marznącą wilgocią

Przedostanie się wilgoci do betonu w okresach, kiedy temperatura spada poniżej zera, powoduje, że beton ulega rozsadzeniu, a jego struktura pęka. Jest to szczególnie niebezpieczne, kiedy w ciągu kilku miesięcy temperatura może wzrosnąć od -20 do 20 stopni. Należy pamiętać, że w okolicach posadzki, która szybko nagrzewa się w ciepłe dni, temperatura może podlegać jeszcze większym wahaniom. Ma to oczywiście wpływ na wilgoć, która kumuluje się w betonie, przez co ten kruszeje i staje się mniej trwały. Dlatego tak ważna jest hydroizolacja płyty balkonu, jak i przestrzeni łączących go ze ścianami, przekonuje Błażej Jankowski, wykonawca usług budowlanych.

Hydroizolacyjne funkcje spadku płyty balkonowej

Funkcje hydroizolacyjne spełnia także spadkowa płyta balkonu. Musi ona przechylać się nieznacznie o kilka stopni w dół na zewnątrz domu. Dzięki temu deszczówka oraz pozostałości śniegu nie zalegają na balkonie, tylko opadają na dół.

Materiały do hydroizolacji balkonu

Do hydroizolacji balkonów wykorzystuje się odporne na wilgoć materiały takie jak pianka poliuretanowa oraz wełna mineralna z dodatkiem polimerów. Często stosowany jest w tym celu także szlam mineralny, czyli cementowa zaprawa z dodatkiem polimerów, który stanowi izolację podpłytkową, ale także różne mieszanki z dodatkami żywicznymi. 


Szlamy są często wybieranym materiałem do termoizolacji ze względu na swoją przyczepność do podłoża. Wykazują także dużą odporność w cyklach zamarzania i rozmrażania. Zabieg ten powinien obejmować nałożenie kilku warstw. Po nałożeniu ostatniej z nich należy odczekać do 5 godzin, aby móc położyć płytki ceramiczne. Szlamy charakteryzują się także dużą elastycznością oraz szybko wysychają, dzięki czemu można podjąć kolejne prace wykończeniowe.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz