Artykuł sponsorowany

Jak powinna być wykonana prawidłowa izolacja kanałów wentylacyjnych?

Jak powinna być wykonana prawidłowa izolacja kanałów wentylacyjnych?
Każdy budynek, zarówno użyteczności publicznej jak i na cele mieszkaniowe, musi zostać wyposażony w kanały wentylacji naturalnej. Ostatnio standardem staje się także instalowanie wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji. Wszystkie kanały wentylacyjne muszą mieć odpowiednią izolację, która zabezpiecza przed wykraplaniem pary wodnej, ogniem oraz hałasem spowodowanym przepływem powietrza.


Rozmieszczenie i budowa kanałów wentylacyjnych

Większość budynków mieszkalnych oraz duża część budynków użyteczności publicznej posiada kanały wentylacji naturalnej. Powinny one znaleźć się w kuchni, łazience czy toalecie oraz w pomieszczeniach bez okien i takich, które są oddzielone od najbliższego kanału wentylacyjnego dwojgiem drzwi. Nie można także zapominać o wykonaniu kanałów wentylacyjnych na górnej kondygnacji dwupoziomowego budynku. Zgodnie z przyjętymi przepisami i normami konieczne jest usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń. Niestety przepisy te nie określają konkretnej liczby kanałów wentylacyjnych. Ich ilość należy dopasować do liczby pomieszczeń znajdujących się w budynku. Często naturalna wentylacja jest niewystarczająca, dlatego też dodatkowo można zainstalować klimatyzację lub wentylację mechaniczną. Niezależnie od rodzaju wentylacji konieczna jest prawidłowa izolacja kanałów wentylacyjnych, np. wełną mineralną szklaną firmy Isover.


Prawidłowa izolacja kanałów wentylacyjnych

Warunki stosowania izolacji zostały określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. W przypadku gdy kanały wentylacyjne przechodzą przez pomieszczenie nieogrzewane lub gdy w jakikolwiek inny sposób instalacja ta jest narażona na straty energii, musi zostać zabezpieczona izolacją, która będzie odporna na ogień. Żeby uniknąć skraplania się pary wodnej na powierzchni kanałów należy zastosować izolację, która sprawi, że temperatura na powierzchni izolacji będzie podobna do temperatury otoczenia. Izolację należy zamontować szczelnie przy pomocy gwoździ samoprzylepnych oraz zgrzewania. Niektóre izolacje posiadają powierzchnie klejące, dzięki którym mogą zostać przyklejone bezpośrednio do kanału bez dodatkowego mocowania mechanicznego. Odpowiednio wykonana izolacja nie tylko chroni przed uszkodzeniem kanałów, ale ogranicza również hałasy powstające na skutek ruchów powietrza na zagięciach i rozgałęzieniach. W takich przypadkach montuje się izolację wewnątrz przewodów wentylacyjnych.


Czym izolować kanały wentylacyjne?

Materiał stosowany do izolacji przewodów wentylacyjnych musi mieć niską przewodność cieplną. Dlatego do izolacji instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych najczęściej używa się wełny mineralnej, np. z firmy Isover. Dostępna jest w postaci płyt lub mat. Wełna mineralna szklana jest niepalna i nietoksyczna, charakteryzuje się także dobrymi właściwościami tłumienia hałasu. Jest paroprzepuszczalna, dlatego dla prawidłowej izolacji przeciwkondensacyjnej musi być dodatkowo wyposażona w szczelną powłokę aluminiową.


Właściwy montaż izolacji zapewni prawidłowe działanie wentylacji. Izolację kanałów wentylacyjnych najlepiej wykonywać w temperaturze od 5 do 35 oC. Przewody wentylacyjne muszą być suche, czyste i odtłuszczone a sama izolacja musi do nich przylegać szczelnie. Montaż izolacji najlepiej wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, przy pomocy odpowiednich narzędzi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz