Materiał Partnera

Jak powinieneś dbać o zęby różnych gatunków zwierząt domowych?

Jak powinieneś dbać o zęby różnych gatunków zwierząt domowych?
Kamień nazębny gromadzi się w przypadku wszystkich gatunków ssaków, jednak niektóre osobniki mogą mieć większe predyspozycje niż inne. Wpływ na powstawanie osadu ma przede wszystkim genetyka oraz dieta zwierzęcia. Zęby nie tylko stają się słabe i łamliwe, ale też zaczynają powstawać ropnie i bolesne stany zapalne. Czy wiesz, jak należy dbać o zęby swojego pupila?

Skąd bierze się kamień nazębny?

Kamień nie powstaje z dnia na dzień, dlatego łatwo rozpoznać, czy właściciel regularnie czyści zęby swojego zwierzęcia. Resztki pokarmu najpierw zaczynają tworzyć płytkę nazębną, która jest stosunkowo łatwa do usunięcia. Jeśli jednak higiena zostaje odłożona na dalszy plan, płytka pod wpływem zawartych w ślinie enzymów twardnieje i tworzy kamień, który można usunąć tylko mechanicznie lub za pomocą aparatów ultradźwiękowych w profesjonalnych gabinetach weterynaryjnych. Stomatologią zwierzęcą zajmuje się między innymi otwocka klinika ŻBIK. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dlatego nie każde zwierzę, będzie mogło zostać do niego zakwalifikowane. 

Do gabinetów zwykle zgłaszają się właściciele, których pupil z nieznanych im powodów przestał jeść. Wynika to z ogromnego bólu, jaki sprawia przeżuwanie pokarmów zwierzęciu, którego zęby znajdują się w złym stanie. Zdarza się, że samo pozbycie się kamienia nie wystarczy, a stany zapalne są tak rozległe, iż konieczne jest usunięcie części uzębienia.

Mycie zębów psa i kota

Jeśli chodzi o psy i koty, pielęgnacja wygląda bardzo podobnie. Wystarczy podawać im twarde gryzaki oraz przynajmniej raz w tygodniu wyszczotkować zęby specjalną pastą i szczoteczką przeznaczoną dla zwierząt. Ich dzicy kuzyni np. wilki lub lwy pozbywają się płytki nazębnej poprzez obgryzanie twardych kości. Należy jednak pamiętać, że trzeba podawać je w formie surowej i kontrolować, czy pupil w prawidłowy sposób je gryzie. Niektóre psy i koty jedzą kości zbyt łapczywie, połykając duże i niebezpieczne kawałki.

Pielęgnacja zębów królików i gryzoni

W przypadku królików i gryzoni sprawa wygląda nieco inaczej. Ich zęby rosną przez całe życie, dlatego muszą być pod stałą kontrolą właściciela, a co najmniej raz do roku również weterynarza. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ścieranie zębów, gdyż mogą one wrastać w podniebienie. W tym celu należy podawać siano oraz twarde gałązki (zwłaszcza króliki muszą mieć stały dostęp do siana przez całą dobę, gdyż pozytywnie wpływa to na ich układ trawienny). Właściciel powinien raz na dwa lub trzy tygodnie zajrzeć do pyszczka pupila, aby sprawdzić, czy uzębienie ściera się równomiernie. Jeśli zęby są zbyt długie lub nierówne, konieczne będzie ich przycięcie w gabinecie weterynaryjnym.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz