Materiał Partnera

Jak powinien wyglądać dobry parking rowerowy?

Jak powinien wyglądać dobry parking rowerowy?

W naszym kraju coraz większą uwagę przywiązujemy do infrastruktury rowerowej – powstają nowoczesne ścieżki rowerowe w miastach i na ich obrzeżach. Coraz łatwiej dotrzeć rowerem do pracy, do sklepu, urzędu, banku, czy innej instytucji. Nie zawsze jednak mamy gdzie rower bezpiecznie zostawić, ale i to się zmienia: powstaje coraz więcej parkingów rowerowych. Jak powinien wyglądać dobry parking rowerowy?

Świadome planowanie parkingów

Na początku powinniśmy odpowiedzieć na pytanie, w jakich miejscach powinny powstawać parkingi rowerowe? Parkingi rowerowe, na których zostawiamy nasze jednoślady od czasu do czasu, to oczywiście punkty takie jak galerie handlowe, biblioteki, czy instytucje i urzędy, do których wybieramy się z różnego rodzaju dokumentacją. Nie pozostawiamy tam z reguły roweru na długo, więc z powodzeniem sprawdzi się kilka stojaków-barierek w kształcie odwróconej litery „U”, o które można jednocześnie oprzeć wygodnie zwykle dwa jednoślady. Są jednak miejsca, w których rowery chcielibyśmy zostawić na znacznie dłużej. Przykład? Parking rowerowy powiązany z przystankiem transportu zbiorowego. Dojeżdżamy rowerem do centrum miasta w kilka minut, zostawiamy rower na parkingu, przesiadamy się do autobusu poruszającego się tzw. średnicówką i cała trasa zajmuje nam mniej czasu niż gdybyśmy do miejsca przesiadki musieli dotrzeć komunikacją miejską. Parking rowerowy powinien być zaplanowany w taki sposób, by zapewnić nam bezpieczeństwo osobiste i bezpieczne pozostawienie roweru. A jak to wygląda od strony technicznej?

Stojaki rowerowe i inne wyposażenie parkingu

W miejscach, gdzie rowery stawiane są od czasu do czasu i nie potrzebujemy dużo przestrzeni na jednoślady, świetnie sprawdzą się stojaki w kształcie odwróconej litery „U”. Jeśli parking rowerowy ma być nieco większy, ale wciąż nie potrzebujemy stanowisk dla kilkunastu, czy kilkudziesięciu jednośladów, możemy śmiało postawić na stojaki oznaczane jako „snake”. 

Na dużych parkingach najlepiej sprawdzą się dłuższe stojaki rowerowe w kształcie spirali lub stojaki dwustronne – mówi nam przedstawiciel firmy Calus-P z Częstochowy

W parkach i przy obiektach, gdzie spędzamy czas z rodziną, aktywnie, przydadzą się dodatkowo ławki i oczywiście obudowane kosze na śmieci. Dobry parking rowerowy, podobnie jak samochodowy, powinien być solidny i bezpieczny – na taki też powinien już na pierwszy rzut oka wyglądać. Wszystkie elementy, które znajdują się na jego terenie, powinny być wykonane z trwałych i odpornych na warunki materiałów, stabilnie przymocowane do podłoża. Nie warto inwestować w stojaki rowerowe, które mocniejszym pchnięciem wywrócimy razem z zamontowanymi do niego jednośladami – tego jesteśmy już coraz bardziej świadomi. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz