Materiał Partnera

Jak powinien wyglądać bezpieczny plac zabaw?

Jak powinien wyglądać bezpieczny plac zabaw?

Aranżacja przestrzeni miejskiej w trosce o aktywizowanie jej najmłodszych mieszkańców nigdy nie jest złym pomysłem. Place zabaw, piaskownice, skwerki czy huśtawki to świetny sposób na spędzanie czasu z dziećmi. Aby takie miejsca spełniały swoje funkcje, muszą zostać zaprojektowane i zbudowane z dbałością o funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Czego konkretnie dotyczą te wymogi?

Odległość placu zabaw od pozostałych elementów infrastruktury

Podmiot decydujący się na budowę placu zabaw, musi wziąć pod uwagę wytyczenie odpowiedniego miejsca. Przepisy dokładnie regulują odległość, jaka musi zostać zachowana między placem zabaw a pozostałymi strukturami miejskimi. Z tego powodu wydzielenie odpowiedniej przestrzeni bywa problematyczne. Aby sprostać wymogom, należy respektować następujące odległości:

  • 10 metrów od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (dłuższy niż 2 godziny);

  • 7 m od parkingów z maksymalnie 10 stanowiskami;

  • 10 m od parkingów z 11–60 stanowiskami;

  • 20 m dla pozostałych parkingów.

Otoczenie placu zabaw ogrodzeniem nie jest wymagane przepisami, jednak w wielu przypadkach powinien o tym decydować zdrowy rozsądek. Należy pamiętać, że plac zabaw to element małej architektury, a więc jego budowa musi zostać zgłoszona w miejscowym wydziale architektury.

Materiał wykonania sprzętu i nawierzchni

Place zabaw najczęściej bazują na elementach drewnianych i stalowych. Lite drewno oraz stalowe rurki, podpory czy drabinki zapewniają dobrą wytrzymałość konstrukcji. Należy stosować wyłącznie materiały, które podczas aktywności na placu zabaw nie stworzą zagrożenia, poprzez np. wystające elementy. Firma Lars Laj Polska sp. z o.o., specjalizująca się w projektowaniu, budowaniu i konserwacji miejsc zabaw, stosuje wyłącznie materiały spełniające określone normy bezpieczeństwa. Nawierzchnia placu zabaw najczęściej ma charakter sypki. Zwykle jest to piasek, rzadziej kora i wióry. Istnieją również nawierzchnie syntetyczne. Ważne, aby zapewniały właściwą amortyzację upadków. 

Rodzaj nawierzchni zależy także od zastosowanych w projekcie urządzeń zabawowych. Je same również obejmują pewne normy, tak na przykład huśtawki nie mogą znajdować się w pobliżu wejścia, a piaskownice na przecięciu drogi między jednym a drugim obiektem. Wymagany jest regulamin, który musi zawierać numer kontaktowy do zarządcy placu zabaw, a także numery alarmowe. Ograniczenia wiekowe co do użytkowników nie powinny być stosowane, gdyż może to wprowadzić kontrowersje względem łamania praw dziecka.

Opracowanie:
Dobra, Migdałowa 11
tel. 91 432 86 81
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz