Artykuł sponsorowany

Jak powinien wyglądać bezpieczny plac zabaw?

Jak powinien wyglądać bezpieczny plac zabaw?

Aranżacja przestrzeni miejskiej w trosce o aktywizowanie jej najmłodszych mieszkańców to niezwykle ważny element planów zagospodarowania miejskiego. Place zabaw, piaskownice, skwerki czy ośrodki edukacyjne - to miejsca gdzie dzieci powinny czuć się bezpiecznie i komfortowo. Aby takie miejsca spełniały swoje funkcje, muszą zostać zaprojektowane i zbudowane z dbałością o funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Oprócz ciekawych sprzętów i nowoczesnych rozwiązań czy estetyki warto zwrócić uwagę na techniczną stronę problemu. Czego konkretnie dotyczą te wymogi?

Odległość placu zabaw od pozostałych elementów infrastruktury

Podmiot decydujący się na budowę placu zabaw, musi wziąć pod uwagę wytyczenie odpowiedniego miejsca. Przepisy dokładnie regulują odległość, jaka musi zostać zachowana między placem zabaw a pozostałymi strukturami miejskimi. Z tego powodu wydzielenie odpowiedniej przestrzeni bywa problematyczne. Aby sprostać wymogom, należy respektować następujące odległości:

  • 10 metrów od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (dłuższy niż 2 godziny);

  • 7 m od parkingów z maksymalnie 10 stanowiskami;

  • 10 m od parkingów z 11–60 stanowiskami;

  • 20 m dla pozostałych parkingów.

Otoczenie placu zabaw ogrodzeniem nie jest wymagane przepisami, jednak w wielu przypadkach powinien o tym decydować zdrowy rozsądek. Należy pamiętać, że plac zabaw to element małej architektury, a więc jego budowa musi zostać zgłoszona w miejscowym wydziale architektury. Eksperci firmy Lars Laj pomogą w na każdym etapie projektowania nowego placu zabaw - tak aby spełniał on wszystkie wymagane normy, a jednocześnie pasował do otoczenia.

Materiał wykonania sprzętu i nawierzchni

Place zabaw najczęściej bazują na elementach drewnianych i stalowych. Najlepszej jakości modrzewiowe czy akacjowe drewno oraz stalowe rurki, podpory czy drabinki zapewniają świetną wytrzymałość konstrukcji. Należy pamiętać, aby stosować wyłącznie materiały, które podczas aktywności na placu zabaw nie stworzą zagrożenia, poprzez np. wystające elementy. Firma Lars Laj Polska sp. z o.o., specjalizująca się w projektowaniu, budowaniu i konserwacji miejsc zabaw, stosuje wyłącznie materiały spełniające określone normy bezpieczeństwa.

Plac zabaw to nie tylko sam sprzęt zabawowy, niezwykle istotna jest także nawierzchnia stosowana na zagospodarowanym obszarze. Nawierzchnia placu zabaw najczęściej ma charakter sypki. Zwykle jest to piasek, rzadziej kora i wióry. Istnieją również nawierzchnie syntetyczne- płyty gumowe, system amortyzujący ze sztuczną trawą, maty gumowe o różnej grubości. Każda z tych nawierzchni może być łatwo dostosowana do projektu pod względem kolorystycznych. Najważniejsze jest jednak, aby zapewniały one właściwą amortyzację upadków.

Rodzaj nawierzchni zależy także od zastosowanych w projekcie urządzeń zabawowych. Je same również obejmują pewne normy, tak na przykład huśtawki nie mogą znajdować się w pobliżu wejścia, a piaskownice na przecięciu drogi między jednym a drugim obiektem. Należy pamiętać o tym, że każdy sprzęt posiada swoją strefę bezpieczeństwa. Ta określa jaki obszar wokoło powinien zostać wolny od jakichkolwiek przeszkód (w tym większych roślin czy płotu).

Na terenie placu zabaw wymagany jest regulamin, który musi zawierać numer kontaktowy do zarządcy placu zabaw, a także numery alarmowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz