Artykuł sponsorowany

Jak powinien przebiegać montaż rusztowania elewacyjnego?

Jak powinien przebiegać montaż rusztowania elewacyjnego?

Przeprowadzenie wielu prac budowlanych na zewnątrz budynków nie byłoby możliwe bez wykorzystania rusztowań elewacyjnych. O bezpieczeństwie poruszania się po nich decyduje jednak prawidłowy montaż, dlatego nie mogą zajmować się tym losowe osoby. Szczególną uwagę zwraca się na stan techniczny poszczególnych komponentów konstrukcji oraz proces jej zakotwienia. Rusztowanie musi być również odpowiednio oznakowane.

Wymagane uprawnienia

Rozstawienie rusztowania na terenie prac remontowo-budowlanych może być wykonywany wyłącznie przez przeszkolonych do tego pracowników. Kwalifikacje oraz wymagane uprawnienia nabywają oni w ramach 80-godzinowego szkolenia, a następnie zdanego egzaminu przeprowadzanego przez komisję Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Tylko tak przygotowane osoby mogą zająć się montażem konstrukcji, aby całość przebiegała zgodnie z przepisami BHP. To przekłada się również na późniejsze bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach. Dlatego takie zadanie należy powierzyć na przykład firmie S.K.A.T. Rusztowania z Siemianowic Śląskich, która zajmuje się również transportem wszystkich niezbędnych komponentów do wskazanego miejsca. Te wytyczne obowiązują również podczas procedury demontażu.

Stabilność rusztowania

Przeprowadzane prace na zewnątrz budynku wiążą się z oddziaływaniem na konstrukcje wielu czynników atmosferycznych, a także drgań i obciążenia, wynikającego z przemieszczania się pracowników budowy oraz składowanych na różnych poziomach narzędzi wraz z materiałami budowlanymi. Te elementy w żadnym stopniu nie mogą wpływać na stabilność rusztowania, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie nośności podłoża, na którym będzie ono rozstawiane. Musi ono wynosić co najmniej 0,1 MPa, a jego wyprofilowanie pozwalać na odprowadzanie wód opadowych. Podstawki śrubowe umieszcza się zaś na specjalnych podkładach drewnianych. Należy zweryfikować ich stan techniczny, tak samo, jak pozostałych komponentów wchodzących w skład rusztowania elewacyjnego. Na jego stabilność przekłada się również prawidłowe zakotwienie, czyli przytwierdzenie do fasady, ale nie jej niestatecznych elementów, np. rynien czy instalacji odgromowej.

Zabezpieczenie konstrukcji

To etap, którego w żadnym razie nie można pominąć, niezależnie od wysokości, czy też typu rusztowania. Chodzi tutaj nie tylko o wyposażenie rusztowania w barierki ochronne, zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości. Ważne jest również zamocowanie specjalnej siatki, która uchroni osoby, znajdujące się na dole przed ewentualnymi spadającymi kawałkami tynku, materiałami budowlanymi lub narzędziami. Ponadto należy wyposażyć konstrukcję w widoczne tablice ostrzegawcze, a jeśli całość blokuje przejazd również czerwone światło ostrzegawcze. Dopiero tak przygotowane rusztowanie może zostać odebrane przez kierownika budowy i przekazane do użytkowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz