Artykuł sponsorowany

Jak potwierdzić występowanie alergii u dziecka?

Jak potwierdzić występowanie alergii u dziecka?

Bardzo często objawy alergii pokarmowych lub wziewnych można pomylić z innymi schorzeniami. Niemniej jednak nawracają one w konkretnych sytuacjach, czyli w kontakcie z czynnikiem je wywołującym. Rodzice nie powinni bagatelizować takiego stanu u swojego dziecka. Porady najlepiej zasięgnąć w poradni alergologicznej, co umożliwi także wykonanie odpowiedni testów do postawienia właściwej diagnozy.

Skąd bierze się alergia?

To choroba związana z układem immunologicznym – odpornościowym, a konkretniej jego nadwrażliwością na konkretny czynnik. W kontakcie z nim organizm odbiera go jako zagrożenie, wywołując tym samym stan zapalny. Wspomniana nadwrażliwość bierze się z faktu podwyższonej liczby immunoglobin – przeciwciał we krwi, które są produkowane przez białe krwinki. Różnego typu alergie są z reguły uwarunkowane genetycznie, ale mogą mieć także podłoże w przebytych infekcjach bądź warunkach środowiskowych. W uzyskaniu odpowiedniej diagnozy pomocna będzie wizyta u specjalisty w poradni alergologicznej dla dzieci. Podczas wizyty i po zleconych badaniach będzie mogła zostać również ustalona dokładna przyczyna występowania takich reakcji organizmu.

Jakie są objawy reakcji alergicznych?

Do każdego rodzaju alergii można przypisać inną grupę jej symptomów. Te mogą się pokrywać również z innymi schorzeniami, dlatego tak ważna jest wizyta z dzieckiem u odpowiedniego lekarza. Jedną z częściej występujących jest alergia pokarmowa, która pojawia się nawet u niemowląt. Spowodowana jest alergenami obecnymi w pewnych grupach produktów. Jedne z najczęstszych to białka mleka krowiego. To typowych objawów można zaliczyć między innymi biegunkę, bóle brzucha, wymioty, wysypkę, swędzenie skóry, a także wzdęcia czy zaparcia.

Innym równie często występującym typem jest alergia wziewna, czyli powodowana pyłkami roślin, kurzem, roztoczami, sierścią zwierząt, pleśnią. Rodziców powinny zaniepokoić zwłaszcza napady kaszlu, katar, trudności z oddychaniem. Bardzo często objawy przypominają zapalenie oskrzeli lub krtani, z tą różnicą, że nie występuje tutaj gorączka. Tym bardziej warto udać się do specjalisty, aby wykonać niezbędne testy i szybko rozpocząć terapię. Zaniedbanie tego rodzaju alergii może bowiem prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.

Jak diagnozuje się schorzenie?

W tym przypadku jak zostało już wspomniane, niezbędna jest wizyta u alergologa, na przykład w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego, znajdującego się w Warszawie. Poza przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu lekarskiego niezbędne będzie również przeprowadzenie badań. Mogą to być testy skórne, polegające na kontakcie alergenu w postaci kropli ze skórą, a następnie obserwacji i ocenie zachodzących reakcji. Taką metodę wykorzystuje się raczej u dzieci powyżej 4 roku życia. Innym sposobem jest badanie krwi, czyli testy serologiczne, w ramach których określa się poziom immunoglobin.

Niestety, nie ma skutecznego leku, który leczyłby alergię, dlatego stosuje się jedynie środki farmakologiczne, które łagodzą jej objawy. Ponadto bardzo ważne jest możliwie jak największe odseparowanie dziecka od czynników wywołujących jej reakcje, np. zmiana diety dziecka bądź regularne sprzątanie mieszkania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz