Materiał Partnera

Jak postępuje się z zębami zatrzymanymi?

Jak postępuje się z zębami zatrzymanymi?

U niektórych osób zdarza się, że uzębienie stałe nie jest w stanie wyrżnąć się prawidłowo na przykład ze względu na budowę szczęki. Wtedy może dojść do zatrzymania się tkanki pod dziąsłem. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, ponieważ taki stan ma również wpływ na zęby sąsiadujące. Ponadto bardzo często wiąże się to z dolegliwościami bólowymi i dużym dyskomfortem podczas jedzenia.

Czym są zęby zatrzymane?

W tym przypadku mowa o tkankach w pełni wykształconych pod względem anatomicznym, które nie wyrznęły się, a utkwiły w kości żuchwy lub szczęki. Można je podzielić na zęby całkowicie oraz częściowo zatrzymane. W pierwszym przypadku są całkowicie otoczone przez wspomnianą kość, a w drugim jedynie fragment korony jest widoczny lub częściowo osłonięty dziąsłem. Z reguły zatrzymaniu ulegają dolne przedtrzonowce, ósemki, a także górne jedynki i trójki.

Istnieje wiele przyczyn takiego stanu. Bardzo często wskazuje się podłoże genetyczne, zbyt mało miejsca w szczęce, nieprawidłowe ułożenie zębów sąsiednich. Wpływ na występowanie problemów z zębami zatrzymanymi ma także zbyt późna utrata mleczaków. Najczęściej w wyniku takich nieprawidłowości pacjenci uskarżają się na ból, infekcje oraz stany zapalne dziąseł. Niewłaściwe wyrzynanie się zębów powoduje również wady zgryzu, pęknięcie korzenia bądź paradontozę tkanek sąsiadujących.

Jak wygląda leczenie dolegliwości?

Aby zlokalizować i ocenić, w jakim stanie jest ząb zatrzymany, konieczne jest na etapie diagnostyki wykonanie zdjęcia RTG lub prześwietlenia nowoczesną metodą radiowizjografii (RVG). Dzięki temu lekarz stomatolog będzie w stanie określić, jakie kroki należy podjąć. W przypadku kłów, jedynek oraz trójek stosuje się metodę nazywaną ściąganiem zęba. Odbywa się to poprzez założenie odpowiednio dopasowanego aparatu ortodontycznego i jego stopniową regulację. Na efekty trzeba jednak poczekać nawet dwa lata, a sposób jest skuteczny tylko w sytuacji, gdy zęby nie są jeszcze ściśle ułożone w szczęce.

Często zdarza się, że w leczeniu musi brać udział chirurg stomatologiczny, aby przeprowadzić zabieg odsłonięcia korony ukrytej w całości lub częściowo korony. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o trzecie zęby trzonowe – ósemki, konieczna jest ekstrakcja, możliwa do wykonania między innymi w gabinecie stomatologicznym Ewa-Dent w miejscowości Łazy. Wskazania to przede wszystkim zakażenie kieszonki dziąsłowej, nacisk na ząb sąsiedni, położenie poza łukiem, ale również zapobieganie powstawaniu torbieli, stanów zapalnych i zaniku korzenia położonych obok tkanek.

Opracowanie:
Łazy, Kościuszki 46
tel. 32 671 99 06
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz