Artykuł sponsorowany

Jak poradzić sobie ze zwichniętą kostką?

Jak poradzić sobie ze zwichniętą kostką?

Zwichnięcie stawu skokowego to bardzo poważny uraz, który często mylony jest z inną przypadłością, a mianowicie skręceniem kostki. Jeżeli doszło do zwichnięcia, niezbędne jest natychmiastowe nastawienia stawu. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do groźnych w skutkach powikłań. Jednak jak pozwać, że doszło do zwichnięcia oraz jak sobie radzić z tym problemem?

Czym jest zwichnięcie stawu skokowego, jakie są jego przyczyny i objawy?

Zwichnięcie kostki polega na niewłaściwym przemieszczaniu się względem siebie kości i innych elementów, z których składa się staw skokowy. Najczęściej są to kości skokowa i piszczelowa. Zwichnięcia stawu skokowego nie należy utożsamiać ze skręceniem, które polega na naderwaniu mięśni nogi w okolicach kostki. W przypadku zwichnięcia dochodzi do przemieszczenia się kości oraz uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł odpowiedzialnych za stabilizację stopy, co oznacza, że uraz ten jest znacznie poważniejszy.

Najczęstszą przyczyną zwichnięcia stawu skokowego jest nieprawidłowe ustawienie stopy. Może to mieć miejsce podczas aktywności fizycznej, np. w trakcie zeskoku czy biegania, a także podczas innych czynności, dobrym przykładem może być chodzenie na obcasach, po nierównym terenie lub po miękkim podłożu. Oprócz tego przyczyną zwichnięcia może okazać się działanie czynników zewnętrznych jak np. kopnięcie w kostkę. Zwichnięcie kostki objawia się silnym bólem, który pojawia się od razu w momencie doznania urazu. Ból ten utrzymuje się cały czas, a prób ruszania stopą sprawia, że się nasila. Dodatkowym objawem jest opuchnięcie stawu skokowego, a także krwiak w tym miejscu.

Jak wygląda leczenie zwichniętej kostki?

Po rozpoznaniu zwichnięcia kostki pierwszymi czynnościami, które należy wykonać jest unieruchomienie kończyny oraz ułożenie jej wysoko. Ból powinien osłabnąć w momencie przykładania lodu w miejsce urazu. Aczkolwiek to nie wystarczy i konieczna jest wizyta u lekarza. Leczeniem pacjentów ze zwichniętymi kostkami zajmuje się Lek. Med. Jan Kalinowski. Diagnoza stawiana przez lekarza opiera się na wywiadzie z pacjentem, dlatego konieczne jest wyjaśnienie okoliczności, w jakich doszło do powstania urazu. Konieczne jest również badanie dotykiem i wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, co może pozwolić na wykluczenie innych uszkodzeń, np. złamania.

Po zdiagnozowaniu zwichnięcia, kostka wymaga nastawienia. Czasami zdarza się, że kości same wracają na swoje miejsce, jednak nie jest to regułą. W przypadku poważniejszych uszkodzeń np. gdy doszło do zerwania ścięgien lub uszkodzenia więzadeł, lekarz chirurg może zadecydować o przeprowadzeniu operacji. Jeśli nie jest to wymagane, to po nastawieniu stawu skokowego należy go unieruchomić nawet na kilka tygodni. Tak długa przerwa stwarza konieczność rehabilitacji. Osoby, które zwichnęły kostkę, muszą liczyć się z tym, że od tego czasu ich staw skokowy jest bardziej narażony na odnowienie się urazu, które mogą doprowadzić do zużycia stawu, a nawet zmian zwyrodnieniowych.

Opracowanie:
Stargard, Kasprowicza 14
tel. 601 870 706
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz