Materiał Partnera

Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

Śmierć bliskiej osoby wiąże się najczęściej z ogromnym ciężarem emocjonalnym, który musimy nieść na swoich barkach. Pragniemy cofnąć czas, lepiej się pożegnać, obwiniamy siebie. Choć odczucia tego typu są niszczące, są także całkowicie naturalne. Ulgi szukamy w wielu miejscach, także w zakładach pogrzebowych. Dla wielu z nas wszelkie formalności związane z organizacją pogrzebu są sposobem na poukładanie własnych myśli. Oswajamy się z dotkliwym brakiem, którego doświadczyliśmy.

Organizacja pogrzebu sposobem na przeżycie straty

Pogrzeby możemy współcześnie organizować na bardzo wiele sposobów. Postępująca laicyzacja pogrzebów, które są coraz bardziej świeckie, pozwala na nagięcie tradycyjnej formuły. Popularność w Polsce zyskuje między innymi kremacja, która jeszcze parę lat temu stanowiła niewielką niszę. Obecnie nikogo nie dziwi pogrzeb, w którym zamiast tradycyjnej trumny do grobu trafia urna. Niemal każdy zakład pogrzebowy ma w swojej ofercie zarówno jedne, jak i drugie. Zakład pogrzebowy Kalia nie jest w tym względzie wyjątkiem. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodzinom zmarłych osób placówki tego typu oferują najczęściej także świadczenie usług przez całą dobę, dzięki czemu planowanie pogrzebu możemy rozpocząć bardzo wcześnie. Może to być idealny sposób na poradzenie sobie ze stratą oraz bólem po utracie bliskiej osoby. Skupienie się na kwestiach związanych  pogrzebem może być dla nas niejako oczyszczające. Mnogość wyborów, przed którymi staniemy, organizując potrzeb, może skutecznie zaprzątnąć nasze myśli. W naturalny sposób łączą się one z osobą zmarłego, którego z pewnością będziemy jeszcze długo wspominać. Pierwsze dni po żałobie są jednak najbardziej intensywne, ale dopiero później możemy popaść w prawdziwą depresję, która mocno wpłynie na nasze życie codzienne. Poukładanie myśli jest zatem bardzo ważne także dla naszego zdrowia psychicznego.

Naturalny ból po stracie bliskiej osoby

Organizując pogrzeb musimy pamiętać o tym, by nie odcinać się od swoich emocji. Ból po stracie bliskiej osoby jest naturalny i powinniśmy pozwolić sobie na jego przeżycie. Poradzenie sobie w rzeczywistości, w której danej osoby już nie ma, może być bardzo trudne. W pierwszych chwilach mogą nam pomóc przedstawiciele zakładu pogrzebowego, których doradztwo i zrozumienie są na wagę złota. Ostatecznie uda się nam znaleźć dla zmarłej osoby nowe miejsce w naszym życiu – wykluczenie jej nie jest przecież możliwe. I chociaż z początku dalsze cieszenie się życiem będzie dla nas niewyobrażalne, z czasem powinniśmy odzyskać stabilizację.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz