Materiał Partnera

Jak poprawnie wykonać instalację ocieplenia domu?

Jak poprawnie wykonać instalację ocieplenia domu?

Ciepło zimą i przyjemny chłód latem zapewni nam odpowiedni system ocieplenia domu. Duże znaczenie ma tu zarówno dobór właściwych materiałów, jak i sposób ich montażu. Pracę tę należy powierzyć fachowcom z branży budowlanej, którzy mają w tym zakresie doświadczenie. Warto jednak wiedzieć, jak poprawnie zaplanować oraz wykonać system ocieplenia domu.

Projekt i materiały potrzebne do ocieplenia domu

Wszystkie wytyczne związane z instalacją cieplną domu powinny znaleźć się w podstawowym projekcie budowlanym stworzonym przez projektanta. Jakiekolwiek zmiany powinny być odnotowywane na piśmie, a jeśli wiążą się ze zwiększeniem kosztów budowy, projektant powinien je zaopiniować. Pamiętajmy te, że nie wolno stosować komponentów, które nie są częścią wybranego przez nas systemu ocieplenia.

Dobór materiałów ma ogromne znaczenie. Poszczególne elementy izolacji cieplnej muszą być do siebie dopasowane. Wszystkie możliwości powinny zostać rozważone też pod kątem ceny czy wydajności. Korzystnym rozwiązaniem będzie zakup materiałów w hurtowni, takiej jak Centrum Dociepleń ARIS-. Miejsca takie oferują zazwyczaj konkurencyjne ceny oraz rabaty. Potrzebny będzie też oczywiście odpowiedni sprzęt, ale o to zadba wykonawca robót.

Popularnymi materiałami stosowanymi w ocieplaniu domów są styropian oraz wełna mineralna. Ten pierwszy jest tańszy, a przy tym ma szerokie zastosowanie jako izolacja cieplna elewacji, ścianek działowych, podłóg czy dachów. Wełna mineralna wykazuje lepszą paroprzepuszczalność, jest jednak dużo droższa.

Równie wiele uwagi musimy poświęcić doborowi odpowiednich klejów, gruntów oraz tynków. W zakresie tych ostatnich ze względu na skład chemiczny wyróżniamy:

  • tynk mineralny,
  • tynk akrylowy,
  • tynk silikatowy,
  • tynk silikonowy.

W kwestiach tych warto poradzić się specjalistów – firmy remontowej lub sprzedawcy.

Poprawny montaż systemu ocieplenia

Ocieplanie domu możemy rozpocząć, gdy zakończone zostaną prace na dachu, montaż stolarki otworowej, a także izolacja i podłoża pod posadzkę balkonu czy tarasu. Powierzchnie nieprzeznaczone do ocieplenia należy odpowiednio zabezpieczyć, a wszelkie zawilgocenia podłoża usunąć. Podłoże pod materiał izolacyjny należy przygotować poprzez:

  • oczyszczenie z kurzu i pyłu;
  • skucie i usunięcie luźnych resztek wylewki;
  • wyrównanie defektów, ubytków i nierówności;
  • usunięcie wykwitów;
  • zmycie brudu, sadzy i tłuszczu.

Na podłożach pylących, osypujących się oraz nadmiernie nasiąkliwych należy zastosować dodatkowo preparat gruntujący. Montaż płyt termoizolacyjnych wykonywany jest w systemie klejonym i w systemie z zastosowaniem łączników mechanicznych. W obu przypadkach wykorzystamy klej do przymocowania płyty do podłoża. Pamiętajmy o tym, że nie należy kleić bocznych krawędzi, ale brzeg płyt musi być całkowicie przyklejony.

W przypadku użycia łączników mechanicznych konieczne jest wywiercenie otworu w ścianie oraz płycie styropianowej. W nich umieszcza się łącznik, natomiast trzpień mocujący należy wkręcić przy użyciu wiertarki lub wbity.

Opracowanie:
Wrocław, Kobierzycka 20E
tel. 71 793 71 04
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz