Materiał Partnera

Jak poprawnie użytkować komin?

Jak poprawnie użytkować komin?

Aby komin służył domownikom przez wiele lat, należy o niego w odpowiedni sposób dbać. Niezbędne są jego okresowe przeglądy oraz czyszczenie. W razie problemów, konieczna jest wymiana przewodów kominowych. Komin jest konstrukcją, która przechodzi przez stropy. Jest obmurowana, otynkowana i zakończona na dachu. Oprócz czyszczenia, ważne jest także odpowiednie użytkowanie naszego komina. Dowiedz się, jak poprawnie użytkować komin.

Wentylacja

Poprawne użytkowanie komina jest możliwe jedynie przy właściwie wykonanej wentylacji. Odpowiednia wentylacja to taka, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza, bez względu na aktualną porę roku. Latem delikatnie chłodzi, a z kolei zimą nie wywiewa z domu zbyt dużo ciepła. Brak wentylacji może powodować wilgotnienie mieszkania, a także może negatywnie wpływać na samopoczucie mieszkańców. Już na etapie planowania rozkładu domu powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób poprowadzić wentylację.

Nasady kominowe

Kiedy w domu pojawiają się zakłócenia ciągu, które spowodowane są działaniem wiejącego wiatru czy obciążeniem wiatru, należy użyć nasad kominowych. Są to urządzenia przeznaczone do montażu na szczycie komina i służące do stabilizacji i wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, dymowych czy też spalinowych. Dodatkowo, zwiększona jest ochrona otworu komina przed opadami deszczu czy śniegu. Musimy jednak pamiętać o tym, że żadna nasada nie jest w stanie całkowicie ochronić przewodu kominowego.

Okresowe przeglądy kominiarskie

Oczywiste jest, iż konieczne są przeglądy kominiarskie. Nie każdy jednak o nich pamięta. Przegląd kominiarski rozpoczyna się od przeprowadzenia czynności na dachu, czyli czyszczenia przewodów oraz sprawdzenia za pomocą odpowiednich narzędzi kominiarskich drożności, prawidłowości przebiegu, a także szczelności przewodów kominowych. Jednocześnie weryfikuje się stan komina ponad dachem. Podczas tych czynności kominiarz sprawdza prawidłowość działania nasad kominowych. Następnie w pionie mieszkań fachowiec bada prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych. Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Rzemieślniczy Zakład Usług Kominiarskich Andrzej Brzoza, której specjalizacją jest m.in. konserwacje przewodów kominowych. Nie powinniśmy lekceważyć tych przeglądów, pomimo tego, że nie otrzymujemy żadnych kar urzędowych za nieprzestrzeganie tego nakazu.

Opracowanie:
Gdańsk, Sienkiewicza 13
tel. 58 341 26 85
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz