Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie odprowadzać skropliny z klimatyzacji?

Jak poprawnie odprowadzać skropliny z klimatyzacji?

Miejsce odprowadzania skroplin

Nagromadzona woda powstała w wyniku zachodzących zjawisk podczas pracy klimatyzacji musi zostać usunięta z urządzenia, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez wykorzystanie instalacji kanalizacyjnej lub na zewnątrz budynku. Pierwszy sposób jest dobry w przypadku domów jednorodzinnych czy też obiektów biurowych, w których montaż klimatyzatora planuje się już na etapie budowy budynków. Taki odpływ to najwygodniejsze rozwiązanie, ale należy uwzględnić przy podłączaniu zamocowanie syfonu, który zapobiegnie przedostawaniu się nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji wraz z wdmuchiwanym do pomieszczenia powietrzem. Wszystkie komponenty niezbędne do właściwego podłączenia klimatyzacji można nabyć na przykład w hurtowni Popularna, której główna siedziba znajduje się w Warszawie.

Drugie miejsce, do którego da się odprowadzać skropliny to na przykład zbiornik bądź donica z zielenią. Metodę można stosować, gdy urządzenie znajduje się na balkonie w bloku. Należy mieć na uwadze, że spółdzielnia ma prawo nie wyrazić zgody na takie rozwiązanie w obawie przed cieknącą po elewacji wodą. Ta w najlepszym przypadku pozostawi po sobie jedynie nieestetyczne zacieki, a w najgorszym doprowadzi do trwałych uszkodzeń. Niemniej jednak w domach jednorodzinnych praktykuje się odprowadzanie skroplin po elewacji bezpośrednio na teren zielony. Powstała ciesz to nic innego jak woda skroplona z powietrza, dlatego nie wymaga uzdatniania przed usunięciem z instalacji.

Instalacja pompki skroplin

Wykorzystując odpływ kanalizacyjny, skropliny będą spływać dzięki zjawisku grawitacji. W takiej instalacji rurki odprowadzające powinno montować się ze spadkiem ok. 1-2% na metr bieżący. Naturalnie, im ten parametr będzie większy, tym skuteczniej da się usuwać nagromadzoną wodę, unikając w ten sposób zalania pomieszczenia, w którym znajduje się jednostka wewnętrzna.

Niemniej jednak nie zawsze istnieje taka możliwość, aby wykorzystać instalację grawitacyjną. W takim przypadku niezbędne okazuje się zastosowanie wspomagania w postaci pompki skroplin. To urządzenie, które wymusza ruch nagromadzonej wody do miejsca docelowego, czyli kanalizacji bądź zbiornika, który znajduje się wyżej aniżeli sama jednostka. Przy jej zakupie warto uwzględnić poziom hałasu, jaki będzie generować, ponieważ przy wytężonej pracy w upalne dni, eksploatacja klimatyzacji stanie się uciążliwa. Ponadto pompki do transportu skroplin należy poddawać regularnym przeglądom, najlepiej przy okazji okresowej kontroli samego klimatyzatora. Jej awarie wpływają na efektywność całego systemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz