Materiał Partnera

Jak poprawić szczelność izolacji?

Jak poprawić szczelność izolacji?

Nieszczelna izolacja to większe rachunki za ogrzewanie oraz wilgoć w domu. Zawilgocenie ścian lub płyt fundamentowych może prowadzić do poważnych uszkodzeń struktury budynku. Można jednak temu zapobiec, dbając od samego początku o położenie szczelnych izolacji, a w przypadku wystąpienia pierwszych nieprawidłowości o szybką oraz skuteczną konserwację.

 

Woda stanowi poważne zagrożenie dla trwałości konstrukcji budynku. Może mieć destrukcyjny wpływ na stan betonu, wpływając tym samym na trwałość i bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest wykonanie szczelnych izolacji chroniących budynek. W jaki sposób można poprawić ich trwałość?

 

Uszczelnianie elementów przykrytych gruntem

Już na etapie budowy warto zadbać o odpowiednią hydroizolację. Może się jednak okazać, że nawet najlepsza izolacja ulegnie z czasem degradacji. Jest to spowodowane zmianą poziomu wód gruntowych, warunkami klimatycznymi, a także ruchami samej budowli. Wówczas budynek może być narażony na działanie wilgoci, która od fundamentów może także przejść na ściany.

Jedną z metod uszczelniania elementów budowli przykrytych gruntem jest iniekcja kurtynowa. Polega na utworzeniu odpowiednich otworów w gruncie, przez które przepuszczany jest żel iniekcyjny, uszczelniający obiekt od zewnątrz. Nie ma konieczności odkopywania elementów znajdujących się pod powierzchnią, tym samym zmniejsza się zakres prac niezbędnych do wykonania izolacji. Metoda ta sprawdza się doskonale na przykład przy poprawianiu szczelności izolacji fundamentów lub piwnic. Tego rodzaju uszczelnienia wykonuje firma MAK-INIEKT, działająca na terenie całego kraju.

 

Poprawa szczelności ścian

Kiedy izolacja pozioma zawodzi, ściany wyciągają wodę z gruntu w górę budynku. Może to doprowadzić do syndromu chorego budynku – zwłaszcza, jeśli nadmierna wilgoć murów doprowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Można temu zapobiec dzięki iniekcji krystalicznej. Podobnie jak w przypadku iniekcji kurtynowej, wykonuje się otwory, w które pod ciśnieniem wpuszczany jest środek iniekcyjny. W tym przypadku otwory wykonuje się w ścianie. Ta metoda pozwala nie tylko na uszczelnienie izolacji budynku, ale również na osuszenie murów już nasiąkniętych wodą.

Dodatkową zaletą iniekcji ciśnieniowej jest możliwość wypełnienia ubytków. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej mieszanki iniekcyjnej mury są nie tylko osuszone i uszczelnione, ale także wzmocnione. Krystalizująca się ciecz wypełnia ubytki i pory znajdujące się w murach, uszczelniając je. Tym samym uniemożliwia przenikanie wilgoci przez dłuższy czas. Metoda ta może być także stosowana do osuszania zalanych budynków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz