Jak pomalować panele ścienne?

Jak pomalować panele ścienne?

Zastanawiasz się nad odświeżeniem wnętrza? Znudził ci się kolor paneli ściennych, ale nie chcesz, by ich demontaż pochłonął niepotrzebne koszty? Mamy na to rozwiązanie! Malowanie paneli ściennych pozwoli na szybką metamorfozę twojego mieszkania bez ingerencji w twój budżet. Przeczytaj, jak pomalować panele ścienne. Dowiedz się, jaką farbę wybrać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Przygotuj panele do malowania

Malowanie paneli należy poprzedzić szeregiem innych prac, które przygotują materiał do malowania. W przypadku zniszczonego drewna należy pozdbyć się starych, łuszczących się powłok malarskich. Szlifuje się je za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, aż do odsłonięcia warstwy surowego drewna. Na koniec warto przetrzeć całość drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylić ścianę, umyć ją i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli będziemy malować drewnianą powierzchnię, która jest w dobrym stanie lub planujemy malowanie paneli wykonanych z innych materiałów, wystarczy oczyszczenie ich i zmatowienie drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie usunięcie powstałego kurzu i pyłu. Pamiętaj - matowienie to bardzo istoty etap prac – dzięki temu zwiększa się przyczepność nowej warstwy farby do podłoża.

Wybierz farbę. Czym pomalować panele ścienne?

Zastanawiasz się, jaka farba do paneli ściennych będzie najlepsza? Jej rodzaj należy dobrać do materiału, z którego są one wykonane. Na rynku znajdziemy zarówno farby do drewna, jak i emalie uniwersalne dedykowane do różnego rodzaju powierzchni. Możesz również sięgnąć po produkty transparentne, które podkreślą rysunek słojów drewna lub inny wzór wykończenia. W sklepach dostępne są też farby kryjące.

Wybierając farbę zwróć również uwagę na jej właściwości. Najlepiej wybrać produkt tworzący powłokę odporną na szorowanie (dzięki czemu nie uszkodzi się ona podczas czyszczenia paneli), uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV oraz wilgoć - szczególnie, jeśli chcesz pomalować panele znajdujące się w pobliżu drzwi wejściowych lub w strefie komunikacyjnej mieszkania.

Jakie narzędzia wybrać do malowania paneli?

Jeśli już wiesz, czym pomalować panele ścienne i jak przygotować się do tego zadania, czas skompletować potrzebne narzędzia. Co ci się przyda?

  • Wałek - świetnie nadaje się do malowania dużych i płaskich powierzchni. Pozwoli na równomierne rozprowadzenie farby bez ryzyka, że na podłożu powstaną smugi. Jeśli twoje panele mają chropowatą strukturę. wybierz wałek o dłuższym runie - wówczas malowanie będzie dokładniejsze.
  • Niewielki pędzel - podczas malowania paneli przyda ci się również precyzyjny pędzel, za pomocą którego pomalujesz niewielkie zakamarki i fragmenty.
  • Taśma i folia malarska - to konieczność. Przed rozpoczęciem malowania musisz solidnie zabezpieczyć podłogę i powierzchnie przylegające do paneli.

Jak malować panele ścienne?

Po zabezpieczeniu powierzchni, które znajdują się przy panelach taśmą i folią malarską przystępujemy do malowania. Aby osiągnąć najlepszy efekt, będziemy potrzebować 2-3 warstw farby. Należy nakładać ją w kilkugodzinnych odstępach, po całkowitym wyschnięciu poprzednich warstw.

W pierwszej kolejności farbę nakłada się w trudno dostępne miejsca, zakamarki oraz wgłębienia między panelami za pomocą małego pędzla. Następnie maluje się większe segmenty za pomocą wałka.

Malowanie paneli ściennych – sposób na szybką metamorfozę wnętrza

Projektancji wnętrz zachęcają do tego, aby nie pozbywać się starych paneli ze ścian swojego domu czy mieszkania. Wystarczy bowiem nadać im nowoczesnego designu, aby okazały się efektownym dodatkiem do wnętrza.

Aby tak się stało, dobierając kolor farby, warto zastanowić się nad późniejszym wystrojem całego pomieszczenia i planowanych do niego dodatków. Jeśli lubisz eksperymentować, możesz pokusić się o pomalowanie paneli jednocześnie kilkoma kolorami. Mogą to być różne odcienie jednej barwy lub niebanalne połączenia kilku kolorów, np. zieleni i granatu.

Pamiętaj - wystarczy farba do paneli, aby pozbyć się komunistycznego wyglądu i nadać pomieszczeniu nowoczesnego wyrazu, którego pozazdrości niejeden projektant wnętrz. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku farb, nic nie powinno cię ograniczać w eksperymentowaniu z wystrojem mieszkania.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz