Jak położyć płytki w łazience?

Jak położyć płytki w łazience?

Bogate wzornictwo i wygoda użycia płytek ceramicznych pozwala na spełnienie nawet najbardziej zwariowanych pomysłów na upiększenie wnętrza łazienek. Jednak ładny wygląd to nie wszystko. Aby efekt był zgodny z naszymi oczekiwaniami, płytki muszą zostać prawidłowo położone. O czym pamiętać, w trakcie przyklejania płytek łazienkowych? W jaki sposób położyć fugę? Sprawdź nasz poradnik.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Przygotuj podłoże

Betonowa wylewka, która zazwyczaj pokrywa podłogę w łazience, nie wymaga od nas specjalnych zabiegów przed układaniem płytek. Ważne jest jednak, aby była ona równa, pozbawiona luźnych i źle związanych z podłożem fragmentów, a także oczyszczona z tłuszczu, kurzu i innych zabrudzeń. Przed rozpoczęciem układania należy pomalować ją emulsją gruntującą. Znajdziemy ją w ofercie większości producentów zapraw klejących.

W przypadku ścian sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj większą rolę odgrywa materiał, z którego zostały wzniesione. Tynkowane ściany nie wymagają niczego poza gruntowaniem. Z kolei gładkie ściany, wykonane np. z betonu, wymagają pokrycia emulsją do podłoży niechłonnych. Nada ona ich powierzchni szorstkość, która ułatwi wykonanie zadania zaprawie klejącej.

Jakiego kleju użyć do płytek?

Klej do płytek łazienkowych należy dobrać zarówno do podłoża, jak i wielkości płytek. Jeśli podłoże wymaga wyrównania, najlepiej wybrać zaprawę grubowarstwową. Jeśli jest równe - lepsza będzie zaprawa cienkowarstwowa.

Na posadzce najwygodniej będzie użyć kleju samorozpływalnego. Kleje samorozpływalne są bezpieczniejsze przy dużych kaflach - całkowicie wypełniają przestrzeń pod nimi, a to ułatwia ich trwałe zamocowanie do podłoża. Najlepiej nakładać je pacą o półokrągłych zębach, które ułatwiają równe rozłożenie produktu.

Do przyklejania kafelków na podłoże odkształcone, np. ściany z płyt gipsowo-kartonowych, należy wybrać zaprawę odkształcalną, typu C2. Również wtedy, gdy chcemy układać płytki od góry, musimy zwrócić uwagę na to, by klej miał oznaczenie T, czyli posiadał obniżony spływ. 

Jak układac płytki łazienkowe?

Aby dobrze ułożyć płytki, warto wyznaczyć pion i poziom przy pomocy sznurka mierniczego i poziomicy tak, aby powstała linia znalazła się w odległości wielkości jednej płytki i spoiny. Ta linia znacznie ułatwi nam pracę, szczególnie, że w niektórych łazienkach możemy spotkać nierówne podłogi. Dzięki niej płytki możemy przyciąć pod skosem, a później przykleić je poniżej. Podobnie warto wyznaczyć pion.

Przybycie listwy do ściany w miejscu poziomej linii pozwoli przytrzymać pierwszy rząd płytek. Następnie na ścianę nakładamy tyle kleju, żeby wystarczyło na mniej więcej metr kwadratowy, przesuwamy po nim szpachelką i przyciskamy pierwszą płytkę zgodnie z pionem i poziomem, jaki sobie wyznaczyliśmy. Podobnie, lekko okręcając, przyklejamy kolejne płytki łazienkowe, pamiętając o zostawieniu miejscu na spoiny. Tu pomocne są krzyżyki. Przyklejamy płytki na całej powierzchni.

Nadmiar kleju pomiędzy płytkami należy usuwać w miarę ich układania. Wystające płytki wpasowuje się, uderzając w nie delikatnie gumowym młotkiem lub korzystając z drewnianej łaty, którą przyciska się do podłoża. 

Połóż fugę

Fuga chroni spoiny przed nasiąkaniem wodą. Powinna być cementowa, przeznaczona do miejsc wilgotnych. Jeśli planujesz ją wykorzystać do spoinowania płytek ułożonych na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych, musi się również nadawać na podłoża odkształcalne.

Ponieważ w łazience oprócz szczelności liczy się również łatwośc zachowania higieny, dobrze, by masa do spoinowania była wzbogacona o ułatwiające to dodatki. Dobrym rozwiązaniem będzie fuga z efektem perlenia, czyli o mniejszej chłonności, z dodatkami ograniczającymi rozwój grzybów i pleśni. Dobrze, by miała również składniki antybakteryjne, a nawet dodatki dekoracyjne.

Fugę nakłada się gumowym ściągaczem, rozprowadzając ją w kilku kierunkach tak, by wypełnić równomiernie wszystkie szczeliny. Na koniec, korzystając z wilgotnej gąbki, należy zetrzeć nadmiar spoiny, zanim ta stwardnieje. Na koniec fugi wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką w celu wykończenia. W miejscach łączenia wanny, zlewu i sanitariatów lepiej położyć silikon, który łatwiej będzie utrzymać w czystości.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz