Artykuł sponsorowany

Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Jeśli przy zawarciu związku małżeńskiego nie zostanie podpisana intercyza, wówczas powstanie wspólność majątkowa między małżonkami, co oznacza, że wszystkie dobra staną się własnością obojga z nich. W przypadku rozwodu konieczny będzie podział majątku, który należy do długotrwałych i niełatwych procesów. W artykule podpowiadamy, jaka część dobytku uznawana jest za majątek wspólny, a jaka za osobisty, oraz jak przebiega podział tego majątku.

Czym jest majątek wspólny i osobisty małżonków?

Po zawarciu związku małżeńskiego powstaje majątkowa współwłasność małżeńska, która wygasa w momencie ustania małżeństwa, np. rozwód, separacja, czy śmierć jednego z małżonków. Ich udziały w dorobku, jaki stworzyli w trakcie trwania związku, są co do zasady równe. Majątek wspólny to wszystko to, co zostało przez nich nabyte w czasie, gdy trwał związek małżeński. Mowa tu o wszystkim, co małżonkowie kupili nie tylko wspólnie, ale także, które każdy z nich kupił samodzielnie.

Do majątku wspólnego zaliczają się również wynagrodzenia za pracę każdego z małżonków, jak i środki pochodzące z innych działalności zarobkowych, nawet dochody z majątku osobistego. Przykładem mogą być pieniądze z wynajmu mieszkania należącego tylko do żony – dowiadujemy się w rozmowie z Kancelarią Adwokacką Adwokat Anny Rakowskiej.

Z kolei, majątek osobisty to przedmioty użytku osobistego nabyte przez małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego. Do majątku osobistego wlicza się także darowizny, spadki, nagrody za indywidualne osiągnięcia, czy odszkodowania uzyskane np. za wyrządzoną szkodę cielesną.

Jak wygląda podział majątku po rozwodzie?

Podział majątku małżonków może być dokonany przed sądem albo przed notariuszem - tylko w przypadku, gdy między małżonkami jest zgoda co do planowanego podziału majątku, czyli obopólne porozumienie. Rozwiązanie ugodowe jest znacznie szybsze oraz tańsze. Co więcej, profesjonalnie przeprowadzone negocjacje, mogą przynieść więcej korzyści, niż postępowanie sądowe. O podział majątku małżonków można wystąpić nawet kilka lat po rozwodzie, z uwagi na to, że prawa do wspólnego majątku nie przedawniają się.

Jeżeli jednak ugoda, co do planowanego podziału majątku nie jest możliwa do zawarcia między małżonkami, wówczas należy skierować wniosek w tej sprawie do sądu rejonowego, właściwego według położenia dzielonego dobytku i właściwie go opłacić. Podziałowi podlega cały wspólny majątek, czyli wszystko, co było objęte małżeńską wspólnością majątkową. Aktywem wspólnego majątku bardzo często jest mieszkanie lub dom, i to one w przypadku rozwodu bardzo często stają się polem do nieporozumień. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest, aby jedna ze stron zrzekła się prawa do nieruchomości, jednak dochodzi do tego dość rzadko. Innym rozwiązaniem może być sprzedaż nieruchomości i podział pieniędzy. W sytuacji, gdy jeden z małżonków chce mieszkać w dotychczasowym miejscu, wówczas zobowiązany jest do spłacenia części nieruchomości drugiej strony. Przy podziale majątku po rozwodzie warto jest skorzystać z pomocy prawnika, który da nam wsparcie, pomoże z formalnościami i pozwoli skutecznie podzielić majątek. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest udokumentowanie źródeł, z jakiego pochodzą pieniądze, np. na zakup wspólnego mieszkania. W przypadku darowizn również dopilnujmy sporządzenia umowy i zachowajmy ją. Postępowanie o podział majątku kilka lat po rozwodzie jest często długotrwałe, a wraz z upływem czasu trudno będzie odzyskać lub odtworzyć potrzebne dokumenty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz