Jak planować domowy budżet?

Jak planować domowy budżet?

Opłaty za mieszkanie, rachunki, codzienne zakupy – lista niezbędnych wydatków jest coraz dłuższa. A przy tym każdy z nas potrzebuje środków na drobne przyjemności czy jednorazowe płatności. W takiej sytuacji coraz trudniej odkładać oszczędności. Jeśli nie chcesz wyrzucać pieniędzy w błoto, to sprawdź, jak skutecznie planować domowy budżet. Już odrobina wolnego czasu, kontrolowanie wydatków i systematyczność sprawią, że zapanujesz nad swoimi finansami.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Budżet domowy – co to jest?

Czy wiesz, że Polacy najwięcej pieniędzy wydają na napoje bezalkoholowe oraz żywność? Tak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego. Tego rodzaju zakupy pochłaniają więcej gotówki niż rachunki czy wydatki związane z kulturą, rekreacją i transportem. Co ważne – coraz częściej decydujemy się na odkładanie oszczędności. Bardzo pomocne w zarządzaniu finansami są dobry plan i wytrwałość.

Twoje pieniądze rozchodzą się niezauważenie co miesiąc? Jeden nagły wydatek burzy Twój finansowy spokój? Wizja nadprogramowych wydatków Cię przeraża? W takie sytuacji planowanie domowego budżetu może okazać się koniecznością. Nie musisz korzystać z usług doradców, aby skutecznie prowadzić zestawienia przychodów i rozchodów w gospodarstwie domowym w określonym przedziale czasowym. Dzięki temu na Twoim koncie w miejsce debetu pojawią się pierwsze oszczędności.

Budżet domowy kojarzy Ci się z długą listą wydatków z ostatniego miesiąca? To błąd! Spisanie rozchodów to za mało, aby skutecznie zarządzać pieniędzmi. Analiza dotychczasowych kosztów ma jedynie wspomóc oszczędzanie. Kluczem do sukcesu jest działanie aktywne i planowanie przyszłości. Wymaga to samodyscypliny oraz dobrej organizacji, ale w zamian przynosi wiele korzyści.

Dlaczego warto planować wydatki?

Żyjemy w czasach ciągłych zmian i niepewności. To zaś warunkuje nieprzewidywalne zachowania zakupowe kupujących. Według raportu „Nastroje i postawy konsumentów 2022” co trzeci badany planuje w najbliższym czasie ograniczyć swoje wydatki, a 52% ankietowanych zamierza wydawać tyle samo, co do tej pory. Aby w takich okolicznościach zapanować nad swoimi pieniędzmi, warto przygotować nawet prosty budżet domowy.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że możesz zyskać pełną kontrolę nad finansami. Dowiesz się również, które wydatki mogą wymagać zmniejszenia lub zwiększenia. Ponadto przekonasz się, jak oszczędzać i ustalisz realny czas, który musisz poświęcić gromadzeniu środków na większy zakup. Planując wydatki, nie tylko poznasz siebie lepiej, ale również przygotujesz budżet, który pozwoli Ci spełniać swoje cele i marzenia.

Jak prowadzić domowy budżet? Poradnik krok po kroku

Zapomnij o wymówkach – zarządzanie budżetem domowym wcale nie jest trudne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Ponadto nigdy nie masz za mało pieniędzy, aby skutecznie gospodarować gotówką. Dlatego też zacznij już dzisiaj i przeprowadź ważne zmiany na lepsze. Oto krótki przewodnik krok po kroku, jak zaplanować wydatki.

1. Wybierz program do zarządzania budżetem

Domowy budżet = Excel? To nieprawda! Choć rzeczywiście program ten świetnie sprawdza się w przypadku przygotowywania wszelkich wyliczeń, to możesz skorzystać również z innych arkuszy kalkulacyjnych. Pamiętaj, że do sporządzenia raportu możesz wykorzystać poza komputerem, również ręczne notatki. W sieci znajdziesz darmowe aplikacje oraz gotowe wzory, które możesz samodzielnie uzupełniać.

2. Oszacuj swoje przychody

Zastanawiasz się, jak zaplanować domowy budżet? Zacznij od sprawdzenia, jakie są Twoje miesięczne przychody. Skup się wyłącznie na pewnych wpływach – wynagrodzeniu, premiach, środkach uzyskanych z tytułu dodatkowych umów, emeryturach (w przypadku osób starszych) czy dodatkowych świadczeniach.

Jeśli prowadzisz budżet rodzinny, to zsumuj cykliczne wpływy obu małżonków. Pamiętaj, aby w tym kroku nie wliczać oszczędności, które udało Ci się zgromadzić wcześniej i planujesz przeznaczyć je na inny cel.

3. Przygotuj listę wydatków

Kontynuuj audyt swoich finansów i tym razem przygotuj podsumowanie wydatków, które Twoje gospodarstwo domowe ponosi każdego miesiąca. W tej klasyfikacji znajdą się:

  • wydatki stałe np. czynsz za mieszkanie, abonament na usługi telekomunikacyjne, rachunki za elektryczność i wodę, raty kredytów, bilety na komunikację miejską;
  • wydatki zmienne (ich wysokość różni się w zależności od prowadzonych działań) są to np.  zakup ubrań, produktów spożywczych, wizyty w salonie fryzjerskim, rozrywka, edukacja, zdrowie itd.       

W przygotowanym przez siebie domowym budżecie pogrupuj koszty na kategorie i zsumuj je, aby ustalić, które z nich generują największe wydatki.

4. Ustal kwotę, którą odłożysz

W kolejnym etapie możesz od przychodu odjąć wydatki stałe. Uzyskana w ten sposób kwota stanowi podstawę, którą musisz gospodarować. Zapewne większość tej sumy przeznaczysz na wydatki zmiennie – tutaj możesz jednak pozwolić sobie na oszczędności. Z drugiej strony to właśnie wydatki jednorazowe mogą w dużym stopniu obciążyć domowy budżet.

Pamiętaj, aby dzieląc swoją pensję na poszczególne wydatki, wskazać również określoną kwotę oszczędności i najlepiej od razu przelać ją na polisę emerytalną lub lokatę. W ten sposób zbudujesz poduszkę finansową – innymi słowy odłożysz pieniądze na czarną godzinę.

planowanie budżetu

5. Kontroluj swoje płatności

Następny krok polega na wprowadzeniu zaplanowanego budżetu w życie. Musisz więc pamiętać, aby na bieżąco zapisywać kwoty, które wydajesz w trakcie miesiąca. W tym celu warto gromadzić paragony, faktury i rachunki – w ten sposób nie przegapisz żadnych wydatków. Sumuj wszelkie zapisy regularnie i sprawdź, czy przestrzegasz przygotowanego planu finansowego.

6. Podsumuj budżet domowy pod koniec miesiąca

Pod koniec każdego miesiąca możesz sprawdzić, jaka różnica występuje między wydatkami zaplanowanymi a faktycznymi. Twoim celem jest, aby bilans wyszedł na zero. W innej sytuacji możesz obrać dwie strategie – albo bardziej realistycznie podchodzić do wydawanych kwot, albo zarządzić większe oszczędności.

Wiesz już, jak prowadzić domowy budżet. Pamiętaj, że to nie tylko ważny krok, który pozwoli Ci oszczędzić większe sumy pieniędzy, ale również świetny sposób na zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa finansowego. Więcej o tym, jak skutecznie oszczędzać, dowiesz się pod tym linkiem.

Źródło: Raport nastroje i postawy konsumentów 2022

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz