Materiał Partnera

Jak pielęgnować trawnik przed domem?

Jak pielęgnować trawnik przed domem?

Zadbany trawnik to nie tylko wizytówka każdego domu, ale również miejsce w ogrodzie, w którym można miło spędzić wolny czas. Wiele osób zastanawia się jak sprawić, aby trawnik przed domem wyglądał pięknie i zielono. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest odpowiednia pielęgnacja zielonego dywanu. Wpływ na osiągniecie celu jakim jest zadbany trawnik ma wiele elementów, którymi jest odpowiednie koszenie, nawadnianie, ale również napowietrzanie trawy. Zabiegi te pobudzają trawę do intensywnego wzrostu i sprawiają, że wygląda zdrowo i zadbanie.

Koszenie i podlewanie trawy

Koszenie trawnika to najważniejszy zabieg w dbaniu o niego. Wielu osobom z pewnością wydaje się, że podkaszanie trawnika jest sprawą prostą, jednak kosząc trawę łatwo jest popełnić błędy. Przede wszystkim trawnik należy podkaszać regularnie według danego miesiąca oraz tempa wzrostu. W miesiącach letnich trawę powinno przycinać się co najmniej raz w tygodniu. Trawę należy kosić regularnie. Należy pamiętać, aby nie przycinać jej zbyt mocno. Wieloletni trawnik powinien mieć wysokość od 3,5 do 4,5 centymetra.

Po każdorazowym koszeniu trawy należy ją intensywnie podlewać. W trakcie największych upałów trawniki powinno się podlewać co 2 lub 3 dni. Zbyt częste podlewanie trawnika może prowadzić do gnicia bądź wypadania trawy. Świeżo założone trawniki należy podlewać co najmniej raz dziennie. Podlewanie trawy powinno odbywać się o poranku bądź wieczorem kiedy słońce zbliża się ku zachodowi. Nawadnianie trawy w słońcu jest nieefektowne, ponieważ woda odparowuje z roślin bardzo szybko i nie dostaje się do ich korzeni. Ponadto podlewanie w słońcu może doprowadzić do porażenia trawy.

Napowietrzanie trawnika

Kolejnymi czynnościami, od których zależy wygląd trawnika są wertykulacja oraz aeracja. Po ciężkiej zimie na początku wiosny warto odświeżyć trawnik. Należy wtedy zebrać wszelkie nagromadzone gałęzie, śmieci i stare liście z powierzchni trawy. Po oczyszczeniu trawnika można przejść do wykonania zabiegu wertykulacji. Czynność ta polega na nacinaniu trawnika za pomocą wertykulatora bądź specjalnych grabi. Celem tego zabiegu jest pozbycie się wszystkich obumarłych resztek roślin i pobudzenie trawy do wzrostu. Wertykulację należy przeprowadzić dwa razy w roku, pierwszy raz z nadejściem wiosny, a drugi raz tuż przed ostatnim koszeniem jesienią.

Następnym zabiegiem wpływającym na pielęgnację trawnika jest aeracja, czyli inaczej napowietrzanie trawnika. Ma ona na celu poprawienie struktury gleby, a także zwiększenie dopływu powietrza do korzeni roślin. Aeracja polega na nakłuwanie trawnika za pomocą specjalnego narzędzia. Posiadając niewielki trawnik można do tego celu użyć specjalnych nakładek na buty posiadających kolce bądź wideł. Duże trawniki wymagają użycia aeratora. Specjaliści od ogrodów i trawników z firmy Mar-Tom zalecają, by zabieg aeracji również przeprowadzać 2 razy w roku. Odbywa się on wiosną oraz późnym latem. Przed wykonaniem czynności napowietrzania trawnika należy go skosić oraz obficie podlać.

W celu utrzymania ogrodu w dobrej kondycji warto zadbać o jego zdrowy wygląd trawnika przed domem. Czynności pielęgnacyjnych wpływających nie tylko na aspekt wizualny trawy jest wiele, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby cieszyć się pięknym trawnikiem przez większość roku.

Opracowanie:
Gorzuchowo 6
tel. 609 040 389
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz