Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat to roślina, która nie tylko wygląda okazale i stanowi ciekawą ozdobę wnętrza. To także kwiat, który pomaga w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli szukasz zielonej dekoracji do sypialni, koniecznie przeczytaj artykuł. Dowiesz się, jak dbać o roślinę – kiedy ją podlewać, nawozić i przesadzać. Sprawdź, czy skrzydłokwiat jest trujący.

Kwiat do sypialni, czyli jakie właściwości ma skrzydłokwiat?

Ozdobą skrzydłokwiatu są mocne, lśniące liście w kolorze głębokiej zieleni. Roślinę wyróżniają kwiaty, które z wyglądu kojarzą się właśnie ze skrzydłami. Jeśli szukasz kwiatów do sypialni lub każdego innego pomieszczenia, w którym spędzasz dużo czasu, wybór jest prosty. Zadbaj o dobrą atmosferę i wybierz skrzydłokwiat, który wykazuje wiele cennych właściwości. Nie tylko pięknie prezentuje się na parapecie, ale także oczyszcza powietrze z toksyn!

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Doniczkę ustaw w miejscu, w którym panuje półcień. Na kwiaty i liście nie powinno padać intensywne światło słoneczne. Również temperatura powinna być odpowiednia. Latem umieść skrzydłokwiat w pomieszczeniu, w którym nie panuje upał. Optymalna temperatura to niewiele ponad 20 stopni. Podobnie zimą, nie rozkręcaj grzejnika w miejscu, w którym stoi doniczka z rośliną.

Skrzydłokwiat nie lubi przeciągów, ale preferuje dużą wilgotność, dlatego specjaliści zalecają regularne zraszanie i przecieranie liści z kurzu. Warto umieścić doniczkę na kamykach umieszczonych w podstawce z wodą.

Jaką ziemię wybrać i kiedy nawozić roślinę?

Najlepsza ziemia do skrzydłokwiatu to ziemia żyzna z domieszką torfu i piasku. Zalecane jest umiarkowane nawożenie. Podczas kwitnienia latem stosuje się płynny nawóz co dwa tygodnie. Nawozy z wapniem nie są rekomendowane.

Jak podlewać skrzydłokwiat?

W miesiącach letnich należy pamiętać o regularnym podlewaniu skrzydłokwiatu od dwóch do trzech razy w tygodniu. W tym celu warto sięgnąć po przegotowaną wodę – koniecznie należy ostudzić ją do temperatury pokojowej. Zimą wystarczy podlanie rośliny raz w tygodniu. Należy zadbać, by ziemia była stale wilgotna. Poza podlewaniem istotne jest regularne zraszanie liści wodą.

Kiedy przesadzać roślinę?

Roślinę należy przesadzać w kwietniu. Jak to zrobić? Przygotuj próchniczną ziemię z torfem. Wyjmij skrzydłokwiat ze starej doniczki i pozbądź się zalegających resztek podłoża, a następnie przełóż roślinę do większej donicy wypełnionej żyzną ziemią. Przy okazji przesadzania można rozmnożyć skrzydłokwiat. Sadzonki powinny zostać ustawione w cieniu.

Jakie choroby mogą spotkać skrzydłokwiat?

Rośliny te rzadko dotykają choroby. Gdy pojawią się mszyce, niezbędny będzie profesjonalny preparat. Większym problemem najczęściej są jednak błędy w pielęgnacji skrzydłokwiatu lub niewłaściwe warunki, które doprowadzają do więdnienia, żółknięcia i opadania liści, a także kłopotów z kwitnieniem. Na wszystko można szybko zaradzić.

Problemy często pojawiają się wraz z początkiem sezonu grzewczego, gdy powietrze w pomieszczeniach staje się suche i gorące. Jeżeli liście zaczynają zwisać, należy częściej podlewać roślinę. Gdy natomiast zaczynają stawać się blade lub żółte, należy umieścić doniczkę w półcieniu. Na problemy z kwitnięciem pomóc może zwiększenie wilgotności i nawożenie.

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Tak, skrzydłokwiat jest trujący, w szczególności dla dzieci i zwierząt. Liście i kwiaty zawierają szczawiany wapnia. Spożycie może skończyć się zatruciem lub podrażnieniem błon śluzowych i skóry.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz