Jak pielęgnować hortensje?

Jak pielęgnować hortensje?

Hortensje to piękne rośliny, które są świetną ozdobą każdego ogrodu czy balkonu. Warto poznać cały wachlarz możliwości i wybrać kwiaty, które będą najbardziej odpowiednie. Przeczytaj, jakie są rodzaje hortensji. Sprawdź, jak prawidłowo zadbać o kwiaty i jak unikać błędów w uprawie, aby cieszyć się pięknem hortensji przez jak najdłuższy czas.

Jakie są rodzaje hortensji?

Gatunków hortensji jest wiele. W ogrodach sadzi się hortensje ogrodowe, które są najpopularniejsze – kształt i kolor zależą tu od odmiany. Można spotkać się z hortensją bukietową, pnącą, dębolistną czy piłkowaną. Można je sadzić w grupach lub jako solitery. Wiele odmian uprawia się w doniczkach.

Hortensje ogrodowe mogą zmienić barwę w zależności od odczynu podłoża. Jeżeli posadzimy kwiat na kwaśnej glebie, jego barwa będzie niebieska. Podłoża obojętne to różowe kwiaty. Taka zmiana jest możliwa jedynie wśród czerwonych oraz różowych odmian. Biała hortensja zawsze pozostanie biała.

Odmianę doniczkową kupić można na początku roku. Odmiana gruntowa tworzy kwiaty najwcześniej pod koniec maja. Jeżeli warunki atmosferyczne są niesprzyjające, najpierw kwiaty powinno się trzymać w jasnym pomieszczeniu. Jak jest ciepło, wtedy przenosimy je na świeże powietrze. Moment, w którym roślina się przyjmie, jest decydujący – wtedy to spadek temperatur będzie miał na nią mniejszy wpływ.

Jak zadbać o hortensje?

Najlepsze podłoże dla hortensji jest umiarkowanie wilgotne. Kwiaty te najlepiej kwitną na półcienistym stanowisku. Na początku sierpnia wszystkie prace związane z cięciem pędów powinny zostać zerwane. Hortensje zaczynają wchodzić w fazę spoczynku – zawiązują pąki na przyszłoroczne kwitnienie.

Przycina się jedynie stare kwiatostany. Kwiaty te nie powinny doświadczać nagłych spadków temperatur. Dlatego też, jeżeli na dworze pojawiają się pierwsze przymrozki, hortensje powinny być przeniesione do miejsca, które ma dodatnią temperaturę – sprawdzi się garaż lub piwnica.

Kiedy sadzić hortensje?

Kwiaty najlepiej przesadzić do gruntu podczas wiosennych lub jesiennych miesięcy – ziemia nie może być zamarznięta. Wilgotność podłoża także ma duży wpływ na wzrost rośliny. Duża wilgotność sprzyja wytworzeniu się silnego systemu korzeniowego. Zatem jeżeli zdecydujesz się na jesienny termin sadzenia, nie będziesz musiał tak często nawadniać rośliny, jak w przypadku miesięcy wiosennych.

Zanim przeniesiesz hortensje do gruntu, będziesz musiał odpowiednio przygotować glebę. Ziemie należy przekopać, a chwasty usunąć. Przed wyjęciem rośliny z doniczki, trzeba ją podlać – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia korzeni.

Odmianę pnącą sadzi się co najmniej trzydzieści centymetrów od muru czy drzewa. Taki zabieg ułatwi roślinie podróż ku górze. Warto przymocować do hortensji haczyki, przywiązać do nich tyczki bambusowe – jest to idealna podpora. Odpowiednio posadzone hortensje w ogrodzie wyglądają zjawiskowo.

Jak rozmnażać hortensje?

Świetnym sposobem na rozmnożenie hortensji bukietowych jest pobranie sadzonek zdrewniałych. W okresie przedwiośnia ze zdrewniałych pędów bierze się 10 – centymetrowe odcinki i przechowuje je w chłodnym pomieszczeniu. Kiedy przychodzi wiosna, sadzonki należy zasadzić w wilgotnym podłożu w jasnym pomieszczeniu, ale zabezpieczonym przed słońcem pomieszczeniu. 

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz