Jak pielęgnować domowe akwarium?

Jak pielęgnować domowe akwarium?

Posiadanie rybek i obserwowanie ich życia może stać się prawdziwą pasją. By akwarium cieszyło oko, a ryby miały odpowiednie warunki do życia, niezbędna jest właściwa pielęgnacja. Do obowiązków każdego akwarysty należą codzienne karmienie i kontrola temperatury wody oraz regularne czyszczenie zbiornika. Dowiedz się jak czyścić akwarium i prawidłowo dbać o ryby akwariowe.

Jak czyścić akwarium?

Posiadanie rybek wymaga odpowiedniej pielęgnacji i systematycznego czyszczenia akwarium. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowlą rybek, powtarzaj czynność raz w tygodniu, później wystarczy raz na dwa tygodnie.

Kilka dni przed czyszczeniem

Pierwszy etap to przygotowanie wody do wymiany. Nie wolno wlewać do akwarium wody kranowej ani mineralnej. W tym celu należy odlać wodę do pojemnika (ok. 20% objętości akwarium) i poczekać dwa-trzy dni.

Dopiero odstana woda, która jest pozbawiona szkodliwego dla ryb chloru, nadaje się do wymiany. Ewentualnie, jeśli nie masz czasu, możesz kupić specjalny środek do uzdatniania wody, ale raczej powinna być to ostateczność. Nigdy nie wymieniaj całej wody, a jedynie 10-25%.

Przy okazji warto wspomnieć o błędzie popełnianym przez niedoświadczonych akwarystów w czasie przygotowania akwarium po raz pierwszy. Zanim w akwarium pojawią się ryby, woda powinna dojrzewać przez trzy-cztery tygodnie, by pożyteczna flora bakteryjna mogła się wytworzyć. Mętna woda w akwarium prawdopodobnie świadczy o tym, że wpuściłeś rybki zaraz po nalaniu całej wody.

Wcześniej trzeba zasadzić rośliny, zainstalować zestaw filtracyjny i natleniający oraz zastosować bakterie kupione w sklepie zoologicznym. W przeciwnym razie życie rybek może być zagrożone. Pierwsze akwarium musi być zawsze odpowiednio przygotowane.

Pora na odmulacz

Przystępując do czyszczenia, nie musisz wyjmować ryb, wyłącz natomiast elektryczne urządzenia w akwarium. Na dnie zbierają się różne zanieczyszczenia i odchody, które z czasem gniją. Jeśli nie są usuwane, stanową zagrożenie dla ryb. W czyszczeniu dna pomoże odmulacz do akwarium, którego działanie przypomina odkurzacz.  

Konieczna wymiana wody

Teraz czas na wymianę wody. W tym celu odlej 10-20% objętości akwarium i dolej wodę przygotowaną kilka dni wcześniej. Jej temperatura powinna być zbliżona do temperatury wody w akwarium. Odlana woda z akwarium przyda się do kolejnych czynności.

Czysty filtr

Filtr filtruje wodę i usuwa z niej zanieczyszczenia, ale z czasem wkład zapycha się, szczególnie, jeśli ryb w akwarium jest bardzo dużo. Filtr do akwarium należy koniecznie umyć w odlanej wcześniej wodzie. Warto zrobić to jak najszybciej. W przeciwnym razie, czyszcząc filtr wodą z kranu, usuniesz też pożyteczne bakterie.

Usuwanie glonów

Regularna wymiana wody powinna ograniczyć powstawanie glonów, ale jeśli jednak się pojawią, użyj specjalnego czyścika. Wyjmij rośliny i oczyść liście – w tym celu koniecznie użyj wody odlanej z akwarium. Jeśli glony w akwarium stają się bardzo kłopotliwe, w ostateczności możesz wykorzystać specjalne preparaty antyglonowe.

Pozostałe czynności  

Warto sprawdzić, czy czyszczenia nie wymagają też dodatkowe akcesoria czy dekoracje. Na koniec pozostaje wyczyszczenie zewnętrznych ścian akwarium za pomocą szmatki. Szkło możesz wypolerować papierowymi ręcznikami.

Raz w roku wymieniaj świetlówki, a późną jesienią zaleca się przygotowanie domowego akwarium do tak zwanego zimowania. Należy wtedy zmniejszyć oświetlenie i obniżyć lekko temperaturę wody. W tym czasie rzadziej wymieniaj wodę i zmniejsz dawkowanie pokarmu.

Jak zmiękczyć wodę w akwarium?

Gdy uzupełniasz wodę, pamiętaj, ze musi być nie tylko odpowiednio przygotowana, ale także mieć odpowiednią twardość. Poszczególne gatunki ryb są przystosowane do różnej twardości wody, dlatego musisz zadbać o jej zmiękczenie.

Sposobem jest przegotowanie wody, dodanie odpowiedniej ilości wody destylowanej do akwarium, użycie filtra odwróconej osmozy lub zastosowanie specjalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych.

Codzienna pielęgnacja a urlop

Do codziennych obowiązków należy przede wszystkim karmienie rybek. Ilość pokarmu regulujemy w zależności od zapotrzebowania ryb. Karmienie przeprowadzaj rano i po południu.

Poza tym każdego dnia kontroluj filtr oraz temperaturę wody. To bardzo ważne, jeśli dojdzie do uszkodzenia grzałki.

Jeśli planujesz dwutygodniowy urlop, możesz pozostawić dorosłe ryby bez opieki. Powinno się wtedy obniżyć temperaturę i wykorzystać automatyczne karmidło. Przed wyjazdem należy też wyczyścić akwarium.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz