Jak panować nad emocjami?

Jak panować nad emocjami?

Codziennie możemy doświadczać wielu różnych emocji. W niektórych sytuacjach mogą brać nad nami górę – są na tyle przytłaczające, że trudno sobie z nimi poradzić. Może to prowadzić do działań, których z czasem możemy zacząć żałować. Z tego też względy wysoka inteligencja emocjonalna jest tak ważna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Poznaj skuteczne sposoby opanowywania nerwów.   

Sztuka panowania nad emocjami – inteligencja emocjonalna

Mają ogromny wpływ na samopoczucie człowieka, jego relacje z innymi oraz na stosunek do otoczenia. Choć są mylone z uczuciami, to w odróżnieniu od nich mają krótkotrwały charakter i są wywoływane przez codzienne sytuacje. Emocje, bo o nich mowa mają różną siłę rażenia, a wśród najważniejszych wyróżnia się strach, złość, smutek, radość, wstyd i zaskoczenie. Jeżeli zostaną w odpowiednim momencie rozpoznane, to można je opanować. Nie da się ich jednak kontrolować.

Okazuje się, że tylko człowiek inteligentny emocjonalnie może rozpoznawać swoje odczucia, produktywnie nimi kierować oraz nazywać. Według doświadczonych psychologów takie osoby potrafią przede wszystkim skutecznie panować nad nerwami. Umiejętność ta nie jest z góry narzucona przez genetykę i można się jej nauczyć, a później doskonalić oraz rozwijać.

Na inteligencję emocjonalną składają się poniższe elementy:

 • Samoświadomość – rozumienie odczuwanych impulsów szczególnie przy podejmowaniu trudnych decyzji czy w trudnych sytuacjach;
 • Samoregulacja – panowanie nad emocjami (równowaga psychiczna);
 • Umiejętności społeczne – zdolność nawiązywania relacji z innymi oraz pełnienia ról w społecznościach;
 • Empatia – umiejętność rozpoznawania emocji innych osób i wczuwania się w ich potrzeby;
 • Motywacja – podporządkowywanie uczuć określonym i wybranym celom.

równowaga emocjonalna

Jakie są sposoby na opanowanie emocji?  

Zastanawiasz się, jak nauczyć się panowania nad emocjami? Choć człowiek nie ma możliwości bezpośredniego kontrolowania impulsów, to może wpływać na swoje zachowania oraz myśli. Rozpoznawanie i nazywanie odczuć jest pierwszym krokiem w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej. Jak reagować łagodniej i spokojniej w przytłaczających nas sytuacjach?

Oto 5 sposobów na opanowanie własnych emocji:

1. Ćwiczenie pełnego skupienia

Technika mindfulness wykorzystywana jest obecnie w placówkach medycznych oraz ośrodkach szkoleniowych, doradztwa i rozwoju osobistego. Dlaczego? Ponieważ stanowi doskonały trening uważności, który nie tylko pozwala ukoić nerwy, ale przede wszystkim umożliwia osiągnąć równowagę emocjonalną.

Praktyka mindfulness opiera się na świadomym oddechu, a także na skupieniu uwagi na wyłącznie jednej czynności i teraźniejszości. W ramach ćwiczeń uczymy się zauważania swoich myśli i emocji oraz nazywania ich. Pełne skupienie uwagi przydaje się szczególnie wtedy, gdy doświadczamy trudnej sytuacji m.in. kłótni.   

2. Korzystanie z reduktorów

Z impulsami nie warto walczyć, ale też nie można im się bezwiednie poddawać. Świetnym sposobem na uspokojenie są wszelkiego rodzaju reduktory. Jak się okazuje, dla każdego z nas będą to inne czynności, myśli lub działania.

Nauka panowania nad własnymi emocjami obejmuje więc ćwiczenia oddechowe, wspominanie miłych chwil, wyjście na krótki spacer, podejmowanie aktywności sportowej, liczenie od końca, miłe zapachy, ulubione słodycze czy rozmowa.   

3. Metody relaksacyjne

Większość technik relaksacyjnych nie tylko sprawdza się jako metoda panowania nad emocjami, ale również jest świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Rozluźnienie i spokój pozwalają przejąć kontrolę nad przytłaczającą nas sytuacją i mogą sprawić, że nasze reakcje nie będą zbyt gwałtowne.

Wśród najpopularniejszych metod gwarantujących relaks można wyróżnić:

 • świadomy oddech i inne ćwiczenia oddechowe;
 • relaksacja Jacobsona;
 • wizualizacja obrazów z pozytywnymi skojarzeniami
 • medytacja;
 • napinanie poszczególnych mięśni;
 • skanowanie – skupianie się po kolei na każdej części ciała;

techniki relaksacyjne

4. Zmiana podejścia

Umiejętność samokontroli wiąże się bezpośrednio z większym wpływem na własne zachowanie oraz  z ograniczeniem niepożądanych zachowań. Im szybciej nauczymy się panować nad stresem i zaakceptujemy pojawiające się w naszym życiu zmiany, tym panowanie nad emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi stanie się dużo łatwiejsze. 

Zmiana perspektywy, skupienie się na wykonywanej czynności i określonym celu oraz zaakceptowanie błędów pozwoli zredukować wpływ negatywnych wydarzeń na nasze odczucia i emocje. Zmieniając swoje myślenie, zmienimy sposób, w jaki wpływa na nas dana sytuacja.

5. Rejestracja sygnałów

Samoświadomość to pierwszy krok w pracy nad kontrolowaniem emocji. Jeśli nie mamy tej umiejętności, to można się jej nauczyć.

Na początek musimy rozpoznać działające na nas impulsy. Nazwanie swojego stanu to ważny element nauki. Później powinniśmy znaleźć zapalnik, czyli sytuację, która wywołała u nas konkretne odczucia. Na koniec warto zwrócić uwagę na reakcje naszego ciała. Taka wiedza i obserwacja swoich reakcji pozwala odzyskać kontrolę nad własnymi emocjami.    

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że objawy niepanowania nad emocjami są wyjątkowo widoczne. Im szybciej nauczysz się kontrolować własne reakcje, tym lepiej będziesz radzić sobie z przytłaczającymi sytuacjami. Jeśli chcesz poznać więcej technik odstresowujących, to sprawdź, co daje masaż relaksacyjny.   

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także