Artykuł sponsorowany

Jak palić w kominku?

Jak palić w kominku?

Masz w domu kominek lub planujesz jego montaż? Odpowiednie korzystanie z kominka pozwala cieszyć się komfortowym ciepłem i spalaniem drewna do końca, bez generowania smogu. Nie każdy jednak wie, że podczas palenia w kominku należy trzymać się kilku zasad - sprawdź, jak prawidłowo palić w kominku i jaki rodzaj drewna najlepiej sprawdzi się do ogrzewania domu.

Jak palić w kominku?

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać palenie w kominku? Na początek musisz wiedzieć, jak w nim rozpalić! Prawidłowa metoda zakłada położenie na przemian polan i umieszczenie rozpałki na samej górze. Rozpalanie od góry drewnem w kominku to najlepszy sposób, zapewnia bowiem dostęp powietrza do drewna i przyśpiesza rozpalanie. Wiele osób popełnia błąd i rozpala w kominku od dołu - w ten sposób można jednak zadusić ogień.

Kiedy dołożyć nowy kawałek drewna? Wtedy, kiedy wytworzy się dużo żaru, a płomienie nie są wysokie. Jeśli dorzucisz drewno na płomienie, to spali się ono zbyt szybko - w takiej sytuacji temperatura w domu szybko wzrośnie, a drewno nie zostanie dobrze wykorzystane.

Dokładanie drewna do kominka nie jest trudne, polega na dokładaniu polan drewna od boku. Jak to zrobić? Żar należy przesunąć na jedną stronę palenia i położyć nowy kawałek drewna obok, a nie na górze. Dlaczego? Znowu chodzi o zapewnienie optymalnych warunków spalania, kładąc drewno na żar, dusimy go i stopujemy spalanie. Duszenie dopływu powietrza stwierdzić można po tym, kiedy w kominku osadza się sadza i smoła, a szyba kominkowa szybko się brudzi. W takiej sytuacji koniecznie należy zadbać o prawidłową technikę spalania.

Kominki nie mają określonej mocy grzewczej, jak to jest w przypadku kotłów, dlatego ich moc regulujemy samodzielnie, poprzez dokładanie odpowiedniej ilości drewna.

Drewno do kominka

Jak mówi nam właściciel firmy Rumcajs Php, która specjalizuje się w sprzedaży drewna kominkowego, ważna jest nie tylko technika, ale też odpowiednie drewno. Jakie powinno być? Przede wszystkim - drewno do palenia w kominku powinno być suche. Wilgotne, niedosuszone drewno nie tylko będzie się źle palić, ale też generować dużo smoły, która osadza się w przewodach kominowych i powoduje smog. Należy kupować tylko sezonowane drewno kominkowe, a przy przechowywaniu zadbać o to, aby nie mokło i nie było narażone śnieg.

Najlepiej do palenia w kominku wybrać twarde i kaloryczne rodzaje drewna - takie polana będą palić się po prostu dłużej i będą generować więcej ciepła. Najlepsze jest drewno pozyskiwane z takich drzew, jak dąb, jesion, grab.

Kominek to świetny sposób na ogrzanie domu i nadanie wnętrzom charakteru. Wybierając odpowiednią metodę palenia w kominku, mamy pewność, że wykorzystujemy jego potencjał w pełni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz