Materiał Partnera

Jak oznacza się ciągi komunikacyjne

Jak oznacza się ciągi komunikacyjne

Oznaczenie ciągów komunikacyjnych jest szczególnie ważne wszędzie tam, gdzie na jednej i tej samej powierzchni poruszają się ludzie i maszyny, jak na przykład na halach produkcyjnych czy placach magazynowych. Obowiązek wyznaczenia takich ciągów na przedsiębiorców nie tylko nakłada prawo, lecz jest ono także bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo pracowników. Sprawdźmy, jak oznacza się ciągi komunikacyjne?

Zanim przejdziemy do najbardziej popularnego sposobu oznaczania ciągów komunikacyjnych, sprawdźmy, jak tę kwestię regulują przepisy.

Oznaczanie ciągów komunikacyjnych w świetle prawa

Oznaczenie ciągów komunikacyjnych regulują dwie zasadnicze ustawy:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
  • Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

Zgodnie z nimi pracodawca ma obowiązek opracować  zasady ruchu na drogach wewnątrzzakładowych, zgodnych z przepisami prawa o ruchu drogowym. Ponadto drogi takie powinny być odpowiednio oznakowane. Powinny zostać także określone maksymalne prędkości środków transportu i komunikacji na drogach wewnątrzzakładowych.

Wedle obowiązujących przepisów, na terenie zakładu powinny zostać wyznaczone ciągi komunikacyjne dla pieszych. Miejsca skrzyżowania ruchu pieszych z ruchem pojazdów powinny również zostać odpowiednio oznakowane. W przypadku braku możliwości wyznaczenia dróg dla pojazdów i ciągów dla pieszych należy wprowadzić ograniczenie prędkości pojazdów. Wówczas miejsca przecinania się pieszych z ruchem pojazdów należy oznakować znakiem „uwaga” albo „uwaga pojazd”. W opisywanym przypadku pracownicy mają obowiązek używania ostrzegawczych kamizelek odblaskowych i hełmów ochronnych.

Jak oznacza się ciągi komunikacyjne

Do oznaczania ciągów komunikacyjnych służy przede wszystkim specjalna taśma, oferowana przez firmę ANDROS i dostępna w trzech kolorach: żółtym, żółto-czarnym oraz biało-czerwonym.

Posiada ona dwa różne rozmiary: szerokość 50 mm i 100mm. Są to taśmy samoprzylepne, przez co niezwykle łatwe, szybkie i poręczne w montażu. Służą przede wszystkim do znakowania linii na podłogach oraz ścianach.

Wykleja się nimi nie tylko linie ciągów komunikacyjnych, lecz także trasy wózków widłowych w magazynach. Idealnie posłużą także jako taśmy ostrzegawcze do oznaczenia krawędzi.

Ponadto w ofercie sklepu ANDROS znajdziemy elementy oznakowania garaży oraz parkingów takie jak barierki i słupki, blokady parkingowe, lustra przemysłowe oraz sklepowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz