Materiał Partnera

Jak oswoić dziecko z nowym przedszkolem?

Jak oswoić dziecko z nowym przedszkolem?

Dzień, w którym dziecko po raz pierwszy idzie do przedszkola, bywa bardzo trudnym doświadczeniem zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców. Kilka pierwszych tygodni w przedszkolu to przede wszystkim czas adaptacji do nowej sytuacji życiowej. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób ułatwić sobie i dziecku przejście przez ten okres.

Dzieci różnie odnajdują się w nowej sytuacji, jaką jest pójście do przedszkola. Niektórzy malcy reagują bardzo pozytywnie na nagłe namnożenie bodźców, nowe środowisko i towarzystwo rówieśników. Inne dzieci z kolei skupiają się na rozłące z rodzicami, a nowe otoczenie napawa je lękiem. Rolą rodziców i wychowawców przedszkolnych jest takie pokierowanie dzieckiem, by adaptacja była dla niego jak najłatwiejsza – opowiada nasza rozmówczyni z warszawskiego przedszkola Raz Dwa Trzy My.

Wstępne przygotowania

Aby przebywanie w przedszkolu nie było dla dziecka szokiem, warto stopniowo przygotowywać je do spędzania tutaj czasu. Zanim pierwszy raz zaprowadzimy dziecko do przedszkola, dobrze jest dużo opowiadać mu o tym, co to za miejsce, kogo może tam spotkać i czym będzie się tam zajmować.

Wyprawka i prywatny amulet

Świeżo upieczony przedszkolak poczuje się w nieznanym otoczeniu lepiej, jeśli będzie miał przy sobie jakieś znajome przedmioty. Dlatego o zakupie kapci na zmianę, worka na buty, czy przyborów do rysowania pomyśl z wyprzedzeniem i wybierz je razem z dzieckiem. Do przedszkolnego wyposażenia możesz też dołączyć jedną z ulubionych zabawek swojej pociechy.

Ilość czasu spędzanego w przedszkolu

Ważne jest także, by nie rzucać malucha na głęboką wodę. Rozsądnym pomysłem jest stopniowe wydłużanie czasu jego obecności w przedszkolu. Warto też zarezerwować sobie odrobinę więcej czasu na pożegnanie – rozstanie w pośpiechu sprzyja stresowi, tymczasem maluch powinien mieć szansę oswojenia się z otoczeniem, zanim pożegna się z rodzicem. Zostawiając dziecko w przedszkolu dobrze jest też powiedzieć mu, że wrócimy w ciągu kilku godzin.

Kiedy maluch nie jest gotowy

Bywa, że mimo osiągnięcia wieku przedszkolnego, nasza pociecha nie jest gotowa na samodzielne pozostawanie tu cały dzień bez rodziców. Najlepszym sposobem spokojnego, systematycznego wdrażania dziecka w świat przedszkola jest w takiej sytuacji uczęszczanie do klubu malucha. W KLUBIKU działającym przy przedszkolu Raz Dwa Trzy My w Warszawie istnieje możliwość indywidualnego dopasowania czasu pozostawania na miejscu do możliwości danego dziecka.

Podczas adaptacji dziecka do warunków przedszkolnych niezwykle ważna jest ścisła współpraca rodziców z personelem placówki. W dużej mierze to właśnie od postawy dorosłych zależy, jak łatwo dziecko odnajdzie się w nowym otoczeniu, dlatego ważna jest otwarta komunikacja między rodzicami a wychowawcami, gotowość do współpracy i wymiany spostrzeżeń.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz