Artykuł sponsorowany

Jak osuszyć budynek? Postępowanie krok po kroku

Jak osuszyć budynek? Postępowanie krok po kroku

Woda zawsze znajdzie drogę, aby dostać się do wnętrza budynku. Ma to zwłaszcza miejsce w sytuacji, kiedy jego konstrukcja jest nieszczelna lub ma wady. Dlatego warto zatroszczyć się o dokładną izolację ścian oraz dachu. Niestety zanim zostaną one wykonane, budynek musi zostać starannie i profesjonalnie osuszony. Jak pozbyć się z niego wody oraz wilgoci?

Ocena stanu budynku

Wilgoć i woda mogły bardzo zaszkodzić konstrukcji budynku. Dlatego, zanim osuszanie zostanie rozpoczęte, należy dokładnie przeanalizować problem. Trzeba ocenić to, w jakim stopniu ściany oraz fundamenty zostały nasączone. Na tej podstawie fachowcy mogą wybrać najskuteczniejszą metodę odprowadzania wilgoci z wnętrza budowli.

W żadnym wypadku nie można lekceważyć objawów, kore świadczą o tym, że woda zaczęła niszczyć konstrukcję. Jeżeli na ścianach i stropach pojawiły się rysy, a fundamenty zostały odsłonięte, należy bezzwłocznie skontaktować się z fachowcami.

Zlekceważenie sygnałów dotyczących niszczenia konstrukcji budynku może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Ponadto mieszkanie, a nawet czasowe przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach jest bardzo groźne dla zdrowia” – mówi ekspert z firmy ATP Hydroizolacje.

Przygotowanie do osuszania

Osuszenie budynku wymaga usunięcia wszystkich elementów, które zostały trwale nasączone wodą. Z całą pewnością trzeba usunąć tapety, zdjąć wykładziny, skuć tynki, a nawet zlikwidować ocieplenie. Są to miejsca narażone na pleśń i mogą też stanowić siedlisko bakterii. Wskazane jest także wyrzucenie wszystkich mebli tapicerowanych.

Osuszanie budynku

Tak przygotowany budynek można zacząć osuszać. Istnieje kilka metod postępowania, a ich wybór jest uzależniony od tego, w jakim stanie jest budowla i do jakich uszkodzeń doszło. Najbardziej ekonomicznym sposobem jest tak zwane osuszanie naturalne, które polega na wietrzeniu. Jednak taka procedura może trwać nawet kilkadziesiąt dni. Dlatego też fachowcy wykorzystują do pozbycia się wilgoci absorpcyjne osuszacze powietrza lub specjalne nagrzewnice ścian. Mogą też zastosować metodę termoiniekcji czy osuszanie mikrofalowe. Techniki te gwarantują szybki efekt w postaci usuniętej wody i wilgoci z pomieszczeń.

Osuszanie – i co dalej?

Budynek, który został zniszczony przez wodę, musi zostać przywrócony do poprzedniego stanu. W tym celu naprawia się jego konstrukcję i przeprowadza renowację izolacji. W zależności od potrzeb wykonuje się uszczelnianie dylatacji, ścian czy też izolację powłokową. Dzięki temu budowla będzie w zdecydowanie mniejszym stopniu narażona na niekorzystne działanie wody i wilgoci.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz