Artykuł sponsorowany

Jak okuliści sprawdzają nasz wzrok podczas kompleksowego badania?

Jak okuliści sprawdzają nasz wzrok podczas kompleksowego badania?

Okuliści korzystają z szerokiej gamy testów i procedur, aby zbadać nasze oczy. Korzystają zarówno z prostych, jak i skomplikowanych metod. Mogą stosować różne urządzenia, pozwalające wykryć wadę wzroku. Kompleksowe badanie wzroku zajmuje godzinę, czasami nawet dłużej. Czas trwania wizyty uzależniony jest od danego specjalisty oraz liczby i rodzaju zastosowanych testów.

Test ostrości wzroku

Test ostrości wzroku jest jednym z podstawowych badań. Okulista w Amicus Sp. z o.o. Centrum medyczne sprawdzi, czy  dobrze widzisz litery lub symbole z określonej odległości. Ostrość widzenia odnosi się do naszej zdolności rozróżniania kształtów i szczegółów. Najczęściej pacjent siedzi w określonej odległości od wykresu i zasłania jedno oko. Czyta głośno litery, które widzi. W przypadku drugiego oka badanie wygląda tak samo. Zazwyczaj lekarz poprosi o czytanie większych i mniejszych liter, dopóki nie będziesz ich mógł odróżnić.

Test refrakcji

Nazywany jest również testem wzroku. Pozwala stwierdzić, czy potrzebujesz okularów lub soczewek kontaktowych.  Wyniki testu służą do diagnozowania następujących wad wzroku:

  1. astygmatyzm,
  2. dalekowzroczność,
  3. krótkowzroczność,
  4. starczowzroczność,
  5. zwyrodnienie plamki żółtej,
  6. zamknięcie naczynia siatkówki,
  7. barwnikowe zwyrodnienie siatkówki,
  8. odwarstwienie siatkówki.

Lekarz najpierw oceni, jak światło się zgina, gdy pada na rogówkę i soczewkę oka. Może użyć skomputeryzowanego refraktora lub świecić latarką w oczy. W skomputeryzowanym badaniu patrzysz przez specjalną maszynę, która mierzy ilość światła odbijanego przez Twoją siatkówkę.

Badanie lampą szczelinową

Badanie lampą szczelinową pozwala wykryć wiele problemów związanych z naszymi oczami. Tak jak w przypadku poprzednich badań, nie musisz się do niego przygotować. Choroby oka mogą być trudne do zdiagnozowania podczas ogólnego badania fizykalnego. Okulista lepiej zbada i zdiagnozuje te schorzenia dzięki odpowiednim przyrządom.  To badanie nazywane jest również biomikroskopią. Pozwala okuliście na mikroskopowe zbadanie oczu pod kątem ewentualnych nieprawidłowości i wad. Gdy usiądziesz na fotelu, lekarz umieści przed Tobą specjalny przyrząd. Musisz na nim oprzeć czoło i brodę. Dzięki temu będziesz trzymał głowę w odpowiedniej pozycji. Wcześniej lekarz może wkropić Ci krople do oczu. W ten sposób lepiej zobaczy wszelkie nieprawidłowości na powierzchni rogówki. Krople zawierają żółty barwnik zwany fluoresceiną, która zmyje łzy. Może też wkropić dodatkowy preparat, który rozszerza lub powiększa źrenice.  Lampa szczelinowa emituje światło o dużej intensywności. Wyposażona jest w różne filtry. Dzięki temu lekarz może dokładnie sprawdzić Twoje oczy.  Zbada powieki, spojówki, tęczówki, soczewki, twardówki, rogówki, siatkówki i nerwy wzrokowe. Najpierw zbada przednie obszary oczu, a dopiero później tylne.  Może wykryć m.in. infekcje, stany zapalne, zwiększone ciśnienie w oku i uszkodzone żyły lub tętnice w oku.

Opracowanie:
Częstochowa, al. Pokoju 44
tel. 34 372 56 01
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz