Artykuł sponsorowany

Jak ogrzewać dom?

Jak ogrzewać dom?

We własnym domu powinno się mieszkać komfortowo. By tak rzeczywiście było, niezbędny jest dobry wybór ogrzewania. Ponieważ możliwości jest wiele, powinieneś poznać każdą. Musisz mieć świadomość, że porównując poszczególne rodzaje ogrzewania, trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię użytkową domu i już zastosowane rozwiązania izolacyjne. Ponieważ ogrzewanie nieruchomości to spory wydatek, który – jako właściciel – będziesz ponosił przez co najmniej kilka miesięcy w roku – musisz wziąć pod uwagę również swoje możliwości finansowe. Jakie rozwiązania są dziś powszechnie stosowane?

Ogrzewanie węglem? Tanie, ale…

Zaletą ogrzewania domu węglem jest cena – ten rodzaj ogrzewania jest najtańszy. Nie oznacza to jednak, że najlepszy. Przeciwnie, w ostatnich latach mówi się wiele o tym, jak szkodliwe jest ogrzewanie domu węglem. Specjaliści podkreślają również, że ogrzewanie domu tym surowcem jest nieopłacalne w dłuższej perspektywie, wymaga również pracy od osoby zainteresowanej – niezbędne jest ciągłe dokładanie węgla do pieca i noszenie dostaw opału do odpowiednio przygotowanego pomieszczenia (np. piwnicy).

Czy ekogroszek się opłaca?

Zwolenników ekogroszku przybywa na całym świecie. Aktualnie po technologię ogrzewania nieruchomości opierającą się na wykorzystaniu ekogroszku sięgają również inwestorzy z Polski. Zaletą tego systemu jest przede wszystkim możliwość zautomatyzowania procesu ogrzewania, dzięki czemu użytkownik będzie musiał jedynie od czasu do czasu zaglądać do zamontowanego kotła. Takie rozwiązanie jest wygodne. Dodatkowo trzeba pamiętać o niskich kosztach ogrzewania. Wymienione powody są głównymi, dla których inwestorzy decydują się ogrzewać dom przy wykorzystaniu ekogroszku.

Czysty gaz ziemny czy płynny?

Jeszcze kilkanaście lat temu wielu właścicieli nieruchomości przystosowanych do ogrzewania węglem decydowało się na przeróbki, by móc podłączyć się do sieci gazowej. Zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu – po montażu instalacji niezbędne jest tylko zlecanie jej konserwacji po każdym sezonie grzewczym. Dodatkowym plusem jest brak konieczności utrzymywania składziku, w którym gromadzony byłby węgiel czy drewno.


Właściciele nieruchomości, którzy nie mają możliwości, by podłączyć się do sieci gazu ziemnego, mogą skorzystać z innego rozwiązania. O jakim mowa? Gaz płynny jest oferowany m.in. przez firmę Gal-Gaz sp.j. Wybór takiego surowca energetycznego wiąże się z koniecznością montażu specjalnych pojemników na gaz, ale jednocześnie daje niezależność od sieci gazu ziemnego. Ogrzanie domu gazem płynnym jest też stosunkowo tanie. Dodatkowo użytkownik nie musi codziennie doglądać instalacji czy dostarczać paliwa, bo cały system jest zautomatyzowany.


Powyższe rozwiązania są jedynie przykładowymi – faktycznie możesz wybierać wśród większej liczby systemów grzewczych. Jeżeli wybór sprawia ci kłopot, zdaj się na specjalistów. Poproś ich o sporządzenie kosztorysu, dzięki któremu będziesz mógł sprawdzić, które rozwiązanie opłaca się w twoim przypadku najlepiej.  

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży