Jak ograniczyć korzystanie z komputera i telefonu?

Jak ograniczyć korzystanie z komputera i telefonu?

Większość z nas spędza długie godziny przed komputerem – najpierw w pracy, potem w domu. Jeśli nawet decydujemy się nie włączać komputera czy laptopa, to wciąż nie „wyłączamy się” ze świata wirtualnego, z łatwością logując się do internetu za pośrednictwem smartfonów i tabletów. Co zrobić, by uchronić się od nałogu i choć na kilka chwil odciąć się od sieci?

Zagrożenia

Możliwość korzystania z komputera daje nam użytkownikom ogromne możliwości. Dzięki internetowi mamy dostęp do nieograniczonej wiedzy. Z kolei liczne programy ułatwiają nam życie i pozwalają np. na rozwijanie naszych umiejętności. Są też gry, które wspaniale pomagają nam się odprężyć i… zmarnować czas. Komputery są zagrożeniem nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci i młodzieży, bo łatwo uzależnić się od korzystania z tego dobrodziejstwa techniki. Rozwiązaniem jest postawić sobie granice i zmniejszyć czas korzystania z komputera do niezbędnego minimum.

Raport „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych” opublikowany przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundację Dbam o mój z@sięg, przeprowadzony wśród młodzieży, pokazuje, że coraz więcej młodych ludzi jest uzależnionych od korzystania z telefonu. Z fonoholizmem mamy do czynieni wtedy, gdy nie możemy normalnie funkcjonować bez swojego smartfona. Nie wyłączamy telefonu przez całą dobę, nieustannie sprawdzamy, czy nie dostaliśmy powiadomienia, a gdy nie możemy odebrać połączenia, jesteśmy rozdrażnieni.

Badanie pokazuje, że z telefonu korzystają coraz młodsze dzieci, najczęściej już w wieku 7 lat. Jak się okazuje, obecna młodzież to „pokolenie selfie” – co czwarta  badana osoba robi selfie przynajmniej raz dziennie. Na uzależnienie dzieci od telefonu wpływ mają także rodzice, którzy chcą być w stałym kontakcie, ale nie spędzają z najmłodszymi wolnego czasu.

Alternatywa dla komputera i smartfona

Przede wszystkim w korzystaniu z urządzeń z dostępem do internetu przez najmłodszych ogromną rolę odgrywają rodzice. To oni powinni ustalić z dzieckiem zasady i określić czas korzystania, np. podczas wspólnej kolacji wszyscy domownicy powinni odłożyć telefony na bok i porozmawiać. Poza tym dorośli powinni spędzać wolny czas ze swoimi pociechami, najlepiej aktywnie – wspólnie pójść na spacer lub uprawiać sport. Rozwiązaniem jest także kontrolowanie, w jaki sposób dzieci korzystają z internetu i jakie strony odwiedzają.

Internet pomaga nam w codziennym życiu, jednak wielu użytkowników nie jest w stanie spędzać wolnego czasu inaczej niż przed monitorem. Dla wszystkich chcących nauczyć się odpoczywać istnieje kilka propozycji alternatywnych sposobów na relaks:

  • Znajdź hobby, któremu poświęcisz każdą wolną chwilę. Może być to kolorowanie, jazda na rowerze, robienie zdjęć w plenerze, pielęgnowanie ogródka czy gotowanie – wszystko, co nie będzie wymagało logowania się do sieci.
  • Zaplanuj każdą minutę dnia (w miarę możliwości). Duża ilość obowiązków skutecznie odwiedzie od zerkania w stronę komputera – nie będziesz mieć na to czasu!
  • Postaw przed sobą zadania, których niewykonanie będzie równoznaczne z zakazem korzystania z internetu. Na listę można wpisać np. przeczytanie 200 stron książki czy uprzątnięcie lodówki.
  • Spotykaj się ze znajomymi. Żadna rada? Czy na pewno? Oczywiście, chodzi o spotkania w rzeczywistości i rozmowy w cztery oczy, a nie za pośrednictwem komunikatora. Warto czas bez komputera poświęcić właśnie na podtrzymywanie znajomości z najbliższymi przyjaciółmi, którym wcześniej nie poświęcaliście odpowiedniej ilości czasu.
  • Zacznij uprawiać sport. Aktywność fizyczna to samo zdrowie i jednocześnie świetna alternatywa dla biernego siedzenia przy komputerze. Warto spróbować różnych dyscyplin, aby znaleźć wśród nich tę jedyną, dla której straci się głowę.

Źródło: dbamomojzasieg.com

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz