Artykuł sponsorowany

Jak odzyskać zaległe należności?

Jak odzyskać zaległe należności?
Dłużnicy potrafią być dla przedsiębiorcy dużym obciążeniem. Piętrzące się nieopłacone faktury nadwyrężają firmowy budżet i często przyczyniają się do powstawania poważnych problemów finansowych. Co można zrobić, kiedy klient zalega z zapłatą i nie kwapi się, żeby spłacić swój dług? Jakie rozwiązania pomogą wyegzekwować zaległe należności i kto pomoże Ci rozwiązać problem?

Jak długo czekać?

Każdy czasami ma problemy finansowe, dlatego wielu przedsiębiorców stara się zrozumieć swoich klientów. Jeśli wszystkie faktury były płacone na czas i problem jest jednorazowy, warto poczekać do następnego miesiąca i wysłać klientowi przypomnienie. Zdarza się, że nieopłacona faktura wynika po prostu z pomyłki lub chwilowego braku środków na koncie, kiedy automatyczny przelew nie może zostać zrealizowany. Jeśli jednak spóźnienia zdarzają się notorycznie, nie warto zwlekać ze ściąganiem należności. Zbyt pobłażliwe traktowanie nierzetelnych klientów może wpędzić przedsiębiorcę w spore kłopoty finansowe.

Windykacja polubowna

Najlepszym sposobem na ściąganie należności jest oczywiście windykacja polubowna, kiedy wszystkie czynności polegają na perswazji, a nie czynnościach prawnych. Działania te są bardzo często skuteczne, a wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • kontakt z wierzycielem (osobisty, telefoniczny lub mailowy),
  • wezwania do zapłaty,
  • informowanie wierzyciela o planach wejścia na drogę sądową,
  • próby negocjacji.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze windykacja polubowna będzie możliwa. Dłużnicy czasami nie chcą współpracować i spłacić należności. W takiej sytuacji pozostaje skorzystać z pomocy specjalisty. W odzyskaniu zaległych należności może pomóc między innymi Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Bula. Najgorszym rozwiązaniem jest stosowanie gróźb karalnych w stosunku do dłużnika. W ten sposób można samemu przysporzyć sobie wiele problemów.

Kiedy do sądu?

Kiedy nic innego nie pomaga, z pomocą radcy prawnego można rozpocząć działania o charakterze prawnym. Po skierowaniu sprawy do sądu trzeba poczekać na wyrok. Zwykle sąd nakazuje dłużnikowi spłatę należności, a jeśli ten mimo wszystko zignoruje nakaz, można udać się do kancelarii komorniczej, aby rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Decydując się na postępowanie sądowo-egzekucyjne trzeba liczyć się z tym, że poniesie się dodatkowe koszty i najprawdopodobniej straci kontrahenta. W wielu przypadkach jest to jednak jedyne rozwiązanie, aby odzyskać pieniądze. Bywa korzystne zwłaszcza wtedy, kiedy dług to kwota rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Opracowanie:
Kalisz, Dobrzecka 16 lok. 12
tel. 604 960 084
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz