Materiał Partnera

Jak odzyskać dane z uszkodzonego komputera?

Jak odzyskać dane z uszkodzonego komputera?

Komputery psują się w najmniej oczekiwanych momentach, a awarie nierzadko wiążą się z utratą danych z dysku twardego. Użytkownik w jednej chwili traci materiały do pracy, szkoły, filmy czy pamiątkowe zdjęcia. Nieuruchamiający się komputer oraz bardzo ważne pliki, które zostały w nim zapisane, to sytuacje, które mogą wywołać panikę. Jednak i wtedy nie wszystko przepadło – istnieje kilka sposobów, aby odzyskać te dane.

Co robić, gdy nie można odczytać danych z dysku twardego?

Nie każda awaria komputera jest poważna. Mimo że przestaje on działać w normalnym trybie pracy, pliki nie otwierają się, a na ekranie pojawiają się niewidziane do tej pory komunikaty, często można samodzielnie poradzić sobie z problemem.

Jednym z najprostszych sposobów jest wykorzystanie płyty instalacyjnej Windows. Można tak postąpić w sytuacji, kiedy komputer włącza się, ale sam system nie chce się uruchomić. Wtedy zazwyczaj dane na dysku są bezpieczne, a usunięcie błędu wymaga jedynie przeinstalowania systemu operacyjnego. Po włożeniu płyty do stacji dysków program instalatora intuicyjnie przeprowadza użytkownika przez cały proces. Osoby, które nie mają płyty z instalatorem Windowsa, mogą przy pomocy innego komputera pobrać np. oprogramowanie Ubuntu i uruchomić je na swoim komputerze.

Jeżeli natomiast to podzespoły komputera odmówiły posłuszeństwa, a dysk twardy jest sprawny, wystarczy podpiąć go do innego sprzętu. Komputer trzeba rozkręcić, a dysk wyjąć. Odzyskanie danych z dysku twardego jest w tej sytuacji bardzo proste.

Bywa jednak, że problem z komputerem jest o wiele poważniejszy, a samodzielne usunięcie błędów przerasta jego właściciela.

Odzyskiwanie danych z zepsutego komputera

Zdarza się, że po wykorzystaniu wszystkich dostępnych możliwości komputer nadal nie działa i nie ma do dostępu do danych znajdujących się na dysku twardym. Co można wtedy zrobić?

Może okazać się, że na samym dysku twardym pojawiły się błędy. Bywa także, że komputer nie może zostać uruchomiony, bo inne części zostały poważnie uszkodzone. W takiej sytuacji nie można podejmować się naprawy na własną rękę – mogłaby być ona bardzo ryzykowna. Taki komputer należy oddać w ręce fachowców” – mówi ekspert z firmy RSOnline.

Jeżeli ktoś nie zna się na komputerach i nie ma smykałki do różnego typu napraw, powinien zrezygnować z próby samodzielnego odzyskania danych z dysku twardego. Sytuacja mogłaby wtedy znacznie się pogorszyć, a uszkodzenie stać się dużo groźniejsze. W tym momencie nawet najlepszy specjalista niewiele mógłby pomóc.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz