Artykuł sponsorowany

Jak odwołać się od orzeczenia lekarza medycyny pracy?

Jak odwołać się od orzeczenia lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy to specjalista, który ma za zadanie zweryfikować, czy aktualny stan zdrowia pacjenta, pozwala mu na podjęcie pracy w określonym charakterze. W zdecydowanej większości przypadków opinia specjalisty jest pozytywna, ale zdarzają się sytuacje, w których lekarz ma poważne wątpliwości co do tego, czy dana osoba powinna pracować na wybranym stanowisku. Czy można odwołać się od negatywnej decyzji specjalisty? Tak, a jak to zrobić?

Orzeczenie o niezdolności do pracy – co dalej?

Większość z nas przyjmuje, że wizyta u lekarza medycyny pracy to tylko formalność. Otrzymujemy od pracodawcy skierowanie, stawiamy się na wstępne lub okresowe badania pracownicze i oczekujemy, że specjalista wystawi zaświadczenie potwierdzające naszą zdolność do pracy. Kiedy takiej zdolności nie otrzymamy, mamy do wyboru dwa rozwiązania – poszukać innej pracy lub odwołać się od negatywnej decyzji specjalisty. Do przygotowania odwołania stosuje się przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Pismo może sporządzić zarówno niezadowolony pracodawca, jak i pracownik, dla którego wydano niekorzystną decyzję. Odwołanie trzeba złożyć jak najszybciej, gdyż zainteresowany ma na to tylko siedem dni.

Gdzie należy złożyć odwołanie od decyzji lekarza medycyny pracy?

Pismo, co do zasady, wnosi się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy właściwego ze względu na lokalizację firmy, w której pracuje osoba zaskarżająca decyzję lekarza medycyny pracy. Jak tłumaczy pracownik administracji z przychodni Medan w Jarocinie:

„Pacjenci często popełniają błąd i składają odwołanie bezpośrednio do wymienionej wyżej jednostki. Tymczasem pismo trzeba przekazać za pośrednictwem lekarza medycyny pracy, który stwierdził niezdolność do pracy.”

Specjalista musi złożyć przygotowane przez pacjenta odwołanie wraz z całą dokumentacją medyczną, na podstawie której podjął swoją decyzję. Kiedy akta wpłyną do WOMP-u, tamtejsi urzędnicy mają 14 dni na zapoznanie się z nimi i przeprowadzenie u pacjenta kolejnych badań lekarskich. Jeśli komisja lekarska stwierdzi, że poprzedni specjalista się pomylił i pacjent jest zdolny do pracy, zainteresowany otrzyma stosowne zaświadczenie. Jeżeli zaś lekarze przychylą się do decyzji kolegi po fachu, pacjent będzie musiał zaakceptować ten fakt i pogodzić się ze swoją niezdolnością do pracy na wybranym stanowisku. Decyzja komisji jest bowiem ostateczna i nie można się od niej odwołać.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać