Artykuł sponsorowany

Jak odratować trawnik po zimie?

Jak odratować trawnik po zimie?

Niemal w każdym ogrodzie jego głównym elementem jest intensywnie zielona murawa. Stanowi ona swoistą wizytówkę naszej przydomowej działki. Warto zatem regularnie o nią dbać, zwłaszcza przy nadejściu wiosny. Po zimie trawnik wymaga przeprowadzenia kilku istotnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby mógł cieszyć nasze oczy przez całe lato. Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Jakie są podstawowe zabiegi pielęgnacyjne?

Nie ma wyznaczonego konkretnego terminu rozpoczęcia prac, ponieważ główny wyznacznik to aura. Pierwsze młode pędy trawy można zaobserwować, gdy temperatura zarówno w nocy, jak i w dzień utrzymuje się powyżej zera stopni. Z reguły pierwsze działania renowacyjne przeprowadza się od końca marca aż do połowy maja. Najpierw należy przystąpić do wygrabienia obumarłych źdźbeł, opadłych liści, igieł, mchu, patyków. Warstwa takich pozostałości wpływa negatywnie na dostęp powietrza do darni, a dodatkowo zatrzymuje wilgoć, co może skutkować pleśnieniem murawy. Pozostająca w glebie woda, która naprzemiennie zamarza i rozmarza, powoduje odrywanie poszczególnych kęp trawy od podłoża, systemu korzeniowego. Należy pamiętać zatem o przeprowadzeniu wałowania – czyli dociśnięcia ich do gleby.

Kolejne zabiegi obejmujące renowację trawnika to wertykulacja oraz aeracja. Pierwszy polega na nacinaniu darni, dzięki czemu do korzeni dociera więcej składników pokarmowych. Pozwala on również na zebranie resztek obumarłych roślin zalegających na zielonym dywanie – analogicznie do grabienia. Aeracja natomiast napowietrza oraz rozluźnia trawnik poprzez nakłuwanie gleby.

Jak uzupełniać ubytki trawnika?

To bardzo ważna czynność nie tylko ze względów estetycznych. Odsłonięte fragmenty gleby stanowią bowiem idealne środowisko do rozwoju chwastów, z którymi walka jest o wiele bardziej żmudna niż dosiewanie trawy. Do uzupełnienia najlepiej wybierać te same nasiona, które posłużyły do założenia całego trawnika w ogrodzie. Możemy także skorzystać ze specjalnych mieszanek samozagęszczających, przeznaczonych do renowacji murawy. Pierwsze kiełki można zaobserwować już po tygodniu od równomiernego wysiania. Nie da się ukryć, że pielęgnacja darni po zimie to wieloetapowy proces, a jego czasochłonność zależy przede wszystkim od powierzchni naszej działki. W utrzymaniu naszego ogrodu zawsze mogą pomóc nam specjaliści, na przykład z firmy ogrodniczej Zielony Warsztat, której siedziba znajduje się w Turzu.

Czym nawozić murawę w ogrodzie?

Dobra kondycja źdźbeł zależy nie tylko od poprawnego przeprowadzenia opisanych zabiegów. Nie możemy zapominać także o nawożeniu, zwłaszcza po okresie zimowym, gdy z gleby zostaje w dużej mierze wypłukany azot. Ten pierwiastek odpowiada za kolor oraz wzrost trawnika. Równie ważne są fosfor i potas – dzięki nim rozwija się system korzeniowy, a murawa staje się odporna na choroby, przymrozki czy też suszę. Do nawożenia możemy stosować gotowe preparaty jednoskładnikowe zgodnie z zaleceniami producenta lub rozłożyć cienką warstwę kompostu. Skuteczne zamienniki drugiego z wymienionych to również biohumus lub polepszacz glebowy dostępne w sklepach ogrodniczych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz