Materiał Partnera

Jak odpowiednio ustawić panele fotowoltaiczne?

Jak odpowiednio ustawić panele fotowoltaiczne?
Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych ma duży wpływ na opłacalność całej instalacji i jej wydajność. Warto poświęcić temu dużą część uwagi, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie energetyczne w naszym domu. To, jak będą pracować panele, zależy od ilości promieni słonecznych, które do nich docierają. Jednak to tylko jedna kwestia, a wziąć pod uwagę musimy o wiele więcej czynników.

Z której strony domu zainstalować panele fotowoltaiczne?

Aby uzyskać jeden kilowat mocy szczytowej, potrzebujemy siedmiu metrów kwadratowych powierzchni ogniw. To duża przestrzeń, więc mało kto decyduje się na postawienie ich blisko domu. Biorąc pod uwagę fakt, że ogniwa nie mogą być zacienione, tego miejsca zaczyna brakować. Dlatego większość osób decyduje się na montaż na dachu. Wtedy panele nikomu nie przeszkadzają oraz znajdują się w miejscu nieocienionym.

W jakim kierunku je zamontować?

Panele fotowoltaiczne muszą być skierowane ku słońcu. Jednak przez stały ruch ziemi, taka sytuacja jest możliwa tylko przez określony czas w dzień. Najkorzystniejsze w takim wypadku będzie ustawienie paneli w kierunku południowym i pochylenie ich pod kątem około czterdziestu stopni. Oczywiście, taka sytuacja jest optymalna w czasie lata. Zimą natomiast, warto ustawić panele bardziej pionowo, jednak nie należy przekraczać kąta sześćdziesięciu stopni. Najmniej opłacalną opcją ustawienia – oprócz instalowania w kierunku północnym, ponieważ to zupełnie mija się z celem – będzie skierowanie ich na wschód. Korzystając z urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji po południu, ogniwa nie osiągną swojej pełnej mocy. Wprawdzie zawsze możemy po prostu zwiększyć powierzchnię paneli, ale jest to niekorzystne pod względem opłacalności inwestycji. Warto też zwrócić uwagę na zanieczyszczenie paneli. Gdy będzie leżał na nich śnieg czy liście, nie będą funkcjonować prawidłowo. Minimalny kąt pochylenia, przy którym raczej nie musimy się martwić o śmieci na ogniwach, to około dwudziestu stopni.

Mając tę wiedzę, możemy powoli przygotowywać się do instalacji naszej własnej elektrowni fotowoltaicznej. Sami jednak tego nie zrobimy. Wówczas z pomocą przychodzą nam fachowcy – tacy, jak Polgreen Mariusz Dziubiński – którzy profesjonalnie pomogą nam w ustawianiu ogniw i montażu. Doradzą również, jakie ogniwa będą dla nas najlepsze – zważywszy na warunki, w których przyszło nam mieszkać – i jak je dostosować, aby były maksymalnie wydajne.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz