Artykuł sponsorowany

Jak odpowiednio ułożyć kostkę brukową przed domem?

Jak odpowiednio ułożyć kostkę brukową przed domem?

Kostka brukowa przed domem dopełnia całość aranżacji. Spełnia funkcje estetyczne i praktyczne komponując się ze stylem domu, prowadząc alejami przez ogród i zapewniając podjazd dla samochodu do garażu. Współcześnie dysponujemy różnymi kolorami, kształtami i rozmiarami kostki, więc możemy ją dostosować do swych upodobań. O czym pamiętać układając ostkę brukową?

Wizualizacja projektu

Jeżeli mamy już wybraną kostkę brukową i odpowiednie narzędzia, możemy przystąpić do wytyczenia powierzchni, na której chcemy ułożyć kostkę brukową. Jeżeli chcemy ułożyć tylko krótką ścieżkę lub podjazd, możemy poradzić sobie z tym sami, natomiast jeżeli myślimy o bardziej skomplikowanych alejkach czy ścieżkach, lepiej skorzystać z usług brukarskich oferowanych przez specjalistyczne firmy typu Trojan Przedsiębiorstwo handlowo usługowe. Dlaczego? Firma brukarska przygotuje odpowiednią wizualizację projektu z podanymi wymiarami i wyliczeniami, które jasno określają, ile materiału będzie nam potrzebne. Specjaliści pomyślą także o dodatkowych niedogodnościach związanych ze spadem terenu i rozwiązaniami problemu.

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej rozpoczynamy od wytyczenia powierzchni na nią poprzez wbicie pręta do ziemi w strategicznym miejscu. Potrzebujemy kilku takich metalowych prętów, aby zaznaczyć, którędy będzie biegła ścieżka, gdzie będzie się załamywać itp. Do pręta należy przymocować linę i rozprowadzić ją przez wszystkie pręty, aby otrzymać ścieżkę. Następnie, wykopujemy rów głębokości około 15-20 cm wzdłuż przebiegu wytyczonej ścieżki. Jeżeli mamy zamiar wybudować podjazd z bruku, lepiej dodać jeszcze około 10 cm głębokości. Trudności zaczynają się, jeżeli mamy nierówną działkę. Przy korytowaniu musimy pamiętać o równym dnie, uzupełniając je materiałem podbudowy. Kolejnym etapem, który zapobiega rozjeżdżaniu się kostki brukowej, jest założenie krawężników o wysokości około 20 cm. Krawężniki należy ustabilizować dwoma prętami, choć fachowcy zrobią to idealnie dzięki poziomicy laserowej. Po ich ustawieniu, należy solidnie podbudować nawierzchnię poprzez użycie kruszywa. Grubość warstw i rodzaj kruszywa są uzależnione od obciążenia i rodzaju gruntu. Następnie robimy podsypkę z warstwy piasku i cementu, aby wyrównać podłoże. Kostkę układamy dopiero po wyrównaniu podkładu. Ułożenie kostki brukowej składa się z kilku etapów, z których każdy powinien być wykonany z największą precyzją, aby kostka mogła służyć latami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz