Materiał Partnera

Jak odpowiednio dobrać firany – aranżacja salonu

Jak odpowiednio dobrać firany – aranżacja salonu

Wszyscy wiemy, że „diabeł tkwi w szczegółach” i o istocie danego wnętrza decydują z pozoru niedostrzegalne niuanse. Trzeba mieć to na uwadze, szczególnie jeśli chodzi o wystrój salonu – najbardziej reprezentatywnego pomieszczenia w całym mieszkaniu. Jak najlepiej dopasować kolor i styl firan do pozostałych elementów pokoju? Oto kilka pomocnych uwag.

Charakter pomieszczenia

O sukcesie naszej aranżacji stanowi odpowiednie zharmonizowanie ze sobą estetyki mebli, dekoracji, przedmiotów znajdujących się w pokoju – słowem, wszystkiego co składa się na charakter pomieszczenia i tworzy jego unikatowy klimat. Niezależnie od tego, czy nasz salon urządzimy w stylu klasycznym czy nowoczesnym, retro czy skandynawskim, każdy z elementów wystroju, również firany, musi idealnie współgrać z resztą. Wyjątkowo ważne jest właściwe dobranie kolorów. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu elegancji, można zdecydować się na firany o odcieniu zbliżonym do koloru ścian. Firany w kolorze kontrastującym sprawią, że wnętrze będzie bardziej wyraziste i żywsze. Jak widać udekorowanie okna wiele może zmienić w wystroju naszego salonu. Podczas wyboru firan należy się dobrze zastanowić, a najlepiej poradzić się ekspertów. Sklep z tkaninami Zazdrostka w Warszawie zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, zawsze gotowych do pomocy. Dodatkowo posiada szeroki asortyment artykułów dekoracyjnych, w tym także firan.

Rozmiar pomieszczenia

Nie jest to wcale tak oczywiste, ale to, czy nasz salon jest duży czy mały ma znaczenie przy wyborze odpowiednich firan. Pomieszczenia niewielkie, z niedużymi oknami, dobrze jest udekorować również w sposób minimalistyczny. Odpowiednie będą tutaj firany zwiewne, wykonane z lekkiego, subtelnego materiału. Jeżeli zależy nam na oświetleniu pokoju, kolor firan powinien być jasny i dobrze przepuszczać światło, co stworzy wrażenie większej przestronności.

Wystrój okien w dużym salonie może być z kolei mocniejszy, bardziej masywny. Aby nadać aranżacji charakteru i zapanować nad kształtem tego typu firan, dobrym rozwiązaniem jest związanie ich aksamitną wstęgą lub spięcie przy pomocy ozdobnej klamry. Ciężkie firany świetnie prezentują się we wnętrzach w stylu klasycznym.

Funkcjonalność

Nie możemy zapominać o praktycznym zastosowaniu firan. Poza walorami estetycznymi mogą one spełniać funkcję ochrony przed słońcem lub wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. W tej roli jednak lepiej sprawdzają się zasłony. Jeżeli więc nie zależy nam tak bardzo na elementach dekoracyjnych, zasłony na okna będą właściwszym rozwiązaniem.

Opracowanie:
Warszawa, Bystrzycka 55
tel. 22 872 98 59
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz