Materiał Partnera

Jak odnowić drzwi drewniane?

Jak odnowić drzwi drewniane?

Kupiłeś mieszkanie w klasycznej kamienicy i chcesz zachować stylowy charakter wnętrza? Pod żadnym pozorem nie wymieniaj drzwi na nowe. Jeżeli prezentują dobry stan, a wymagają jedynie odświeżenia lub delikatnej renowacji, zrób to. Zastanawiasz się, jak się za to zabrać i od czego zacząć? Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym w drewniane drzwi nadgryzione zębem czasu tchniesz nowe życie.

Odnawianie drzwi we własnym zakresie – krok po kroku

Jeżeli drzwi drewniane zachowały się w dobrej kondycji, można je odnowić – nawet mimo upływu lat. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie i postępowanie zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Usuń starą farbę

Drzwi drewniane najprawdopodobniej zostały pokryte kilkoma warstwami farby olejnej oraz impregnatem starego typu – trudnym do usunięcia. Prace należy zatem rozpocząć od pozbycia się tych powłok lakierniczych. Możesz dokonać tego za pomocą specjalnej opalarki, cykliny do drewna albo specjalnych środków chemicznych.

Oszlifuj drzwi

Szlifowanie to kolejny etap, dzięki któremu nie tylko wygładzisz powierzchnię drzwi, ale również usuniesz resztki farby z trudno dostępnych miejsc.

Najbardziej efektywnym sposobem na wyrównanie powierzchni jest użycie elektrycznej szlifierki. Jeżeli jednak nie możesz pozwolić sobie na taki wydatek, skorzystaj z papieru ściernego o odpowiedniej gradacji – w zależności od fazy wykonywanych prac oraz rodzaju drewna.

Etap ten powinno zwieńczyć odpylenie, np. odkurzaczem wyposażonym w miękką szczotkową końcówkę.

Uzupełnij ubytki

Po oszlifowaniu może okazać się, że w drzwiach widoczne są ubytki, np. rysy, otwory po szkodnikach czy szczeliny. Należy je uzupełnić specjalistyczną szpachlą do drewna. Powierzchnię wyrównaj papierem ściernym.

Malowanie

Czas przystąpić do ostatniego etapu odnawiania. Drzwi możesz pokryć farbą kryjącą, np. akrylową, alkidową, a nawet tablicową. Alternatywą są barwiące bejce do drewna, dzięki którym zachowane zostaną widoczne słoje.

Na koniec możesz nałożyć woski, oleje albo olejowoski – jako że wnikają głęboko w strukturę drewna, zapewniają ochronę.

A może profesjonalna renowacja drzwi?

„Samodzielne odnowienie drzwi drewnianych jest możliwe. Jest to jednak proces czasochłonny, który wymaga sporego nakładu pracy. Trzeba przy tym wykazać się dużą precyzją i starannością, aby efekt był satysfakcjonujący” – wyjaśnia Bartosz Pietrunek, właściciel firmy Pracownia Renowacji. „Ponadto zachodzi konieczność zaopatrzenia się w specjalistyczne narzędzia oraz produkty, co podnosi koszt samodzielnie wykonywanych prac” – dodaje. Dobrym rozwiązaniem może więc okazać się wsparcie profesjonalistów. Renowacja drzwi drewnianych przez specjalistów z pewnością przyniesie dużo lepsze efekty. Wiedza i doświadczenie fachowców przekłada się nie tylko na szybkość prac, ale również dużo większą precyzję. Brak umiejętności przy samodzielnej renowacji może natomiast spowodować poważne uszkodzenie drzwi, które nie będą już nadawały się do użytku. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz