Materiał Partnera

Jak odbywa się lakierowanie samochodu w warsztacie?

Jak odbywa się lakierowanie samochodu w warsztacie?

Kolizja lub wypadek mogą przytrafić się każdemu. Oprócz rozmowy z policjantami, ubezpieczycielem i innymi kierowcami, którzy brali udział w tym zdarzeniu drogowym, należy zastanowić się nad wyborem warsztatu, w którym odbędzie się naprawa. Jeśli konieczne będzie lakierowanie auta, to warto wiedzieć, jak przygotowuje się samochód, jak taki proces przebiega i ile kosztuje.

Jak przygotowuje się auto do lakierowania?

Lakierowanie samochodu do długotrwały proces. Nie można go w żadne sposób przyspieszyć lub skrócić, bo to wiązałoby się z mizernym efektem i późniejszymi kłopotami z malowaniem karoserii. Należy zlokalizować wszystkie rysy, uszkodzenia i odpryski. Mniejsze elementy demontuje się, a większe pozostawia się na ramie pojazdu. Następnie usuwa się starą warstwę lakieru za pomocą papieru ściernego, a ubytki uzupełnia się specjalną szpachlą. Aby pozbyć się rdzy, należy użyć papieru o gradacji 60-120. Do szlifowania szpachli dobrze sprawdzi się papier ścierny z gradacją 120-140, a przed pomalowaniem elementu auta podkładem warto zastosować papier o gradacji około 320. Potem powierzchnię myje się i odtłuszcza. Samochód należy bardzo dokładnie oczyścić z pyłu za pomocą wody z szamponem do mycia aut i za pomocą ściereczek antystatycznych.

Proces lakierowania samochodu

Bezpośrednio przed lakierowaniem samochód maluje się podkładem. Kiedy ten produkt wyschnie, lakiernik wygładza powierzchnię i dopiero wtedy nanosi lakier bazowy w odpowiednim kolorze. Po upływie czasu przeznaczonego na wysychanie tej warstwy, można położyć lakier bezbarwny. Ostatnim etapem jest polerowanie, czyli usuwanie niedoskonałości i nabłyszczanie powierzchni samochodu. Podczas malowania auta trzeba uważać, aby do świeżo położonego lakieru nie przyklejały się owady lub małe zanieczyszczenia. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy dokładnie posprzątać warsztat, uszczelnić okna i usunąć wszystkie przedmioty, które mogłyby przeszkadzać w trakcie lakierowania.

Ile kosztuje lakierowanie samochodu?

Lakierowanie auta nie jest tanią usługą. W cenę należy wliczyć wiele czynników, takich jak: przygotowanie poszczególnych elementów, usuwanie starej warstwy lakieru i rdzy, zastosowane narzędzia i produkty, umiejętności lakiernika i wielkość powierzchni przeznaczonej do pomalowania. O dokładną wycenę trzeba pytać bezpośrednio u specjalistów, na przykład w warsztacie samochodowym Janusza Gajdy w Większycach w województwie opolskim. Poza lakiernictwem pracownicy zajmują się także blacharstwem i naprawami mechanicznymi. Jest to firma z wieloletnim stażem, w której wiedza jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na przestrzeni tylu lat proces lakierowania samochodów został opanowany do perfekcji, dzięki czemu można mieć pewność, że efekt finalny będzie doskonały.

Opracowanie:
Większyce, Głogowska 32
tel. 609 502 311
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz