Artykuł sponsorowany

Jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz?

Jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz?

Zdarza się, że wysokie rachunki za ogrzewanie są powodem do podjęcia decyzji ociepleniu mieszkania od wewnątrz. Czasami zarządca budynku nie poczuwa się, by dogrzać cały obiekt przy zastosowaniu powszechnych rozwiązań, co także zmusza nas do działań na własną rękę. Dla lepszego komfortu termicznego jesteśmy w stanie poświęcić nieco powierzchni użytkowej. Jak ocieplić dom od wewnątrz?

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz- kiedy to konieczne?

W przypadku ochrony wnętrz przed stratami ciepła, sprawdzi się zarówno izolacja ze strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Jednak biorąc pod uwagę prawa fizyki, montaż ocieplenie na zewnątrz budynku jest znacznie bardziej korzystny. Takie rozwiązanie redukuje ryzyko powstawania mostków termicznych i chroni przed pojawieniem się wilgoci na ścianach. Jak informuje specjalista z firmy budowlanej, której właścicielem jest pan Konrad Latawiec – przy ociepleniu budynku od wewnątrz, uniknięcie mostków termicznych jest praktycznie niemożliwe. Istnieją jednak sytuacje, w których taka forma dogrzania ścian sprawdzi się najlepiej. Chociażby kiedy dom ma elewację, której nie możemy lub nie chcemy zniszczyć. Bardzo często są to budynki z fasadą zabytkową, kamienną lub klinkierową. Od zewnątrz nie ocieplimy też budynku, który znajduje się pod nadzorem konserwatorskim lub stanowi część zabudowy bliźniaczej lub szeregowej, a pozostali mieszkańcy nie zgadzają się na montaż izolacji na całości obiektu.

Czym ocieplić wnętrze?

Jeśli chodzi o ocieplenie budynku od wewnątrz, do dyspozycji mamy kilka rozwiązań. Do najpopularniejszych należy zastosowanie styropianu lub wełny mineralnej. Ogrzanie obiektu przy pomocy styropianu ma niestety swoje wady. Jeśli mieszkanie nie posiada odpowiedniej wentylacji, bardzo szybko na ścianach pojawią się nieestetyczne plamy pleśni. Nie tylko psują one efekt wizualny, ale też stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Przed zastosowaniem wełny mineralnej, konieczne jest wykonanie dobrej paroizolacji, dzięki czemu  ryzyko związane z zawilgoceniem ścian jest dużo niższe. Najbardziej zalecane przez specjalistów są płyty mineralne. Dzięki swoim unikalnym właściwościom bardzo dobrze wchłaniają wilgoć i rozprowadzają ją po swoim wnętrzu, skąd może swobodnie odparować. Zapewniają mieszkańcom bardzo dobrą izolację termiczną, są niepalne i antygrzybiczne.

Przygotowanie ścian do izolacji termicznej

Zanim fachowcy przystąpią do termoizolacji ścian od wewnątrz, konieczne będzie usunięcie z nich wszystkich zbędnych elementów – kołków, grzejników, półek. Wszystkie otwory i nierówności należy zaszpachlować. Ściany trzeba też dokładnie oczyścić z zabrudzeń, resztek tynku czy resztek farby.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz